ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 11 Developer Preview

Android 11 w wersji testowej zaprezentowany. Poznaj najważniejsze nowości

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

We wrześniu ubiegłego roku Google zaprezentowało światu oficjalne wydanie Androida 10, który mimo upływu kilku miesięcy od premiery, jest dostępny tylko na niewielkiej garstce smartfonów. Gigant z Mountain View udowodnił dziś, że nie próżnuje, bo Android 11 w wersji Developer Preview został udostępniony. Nowości i zmian jest całkiem sporo.

Premiera Android 11 Developer Preview – co nowego?

android 11 logo google strona

Android 11 w wersji Developer Preview został oficjalnie zaprezentowany, pomimo że większość użytkowników smartfonów z Zielonym Robocikiem nadal oczekuje na aktualizację do Androida 10. Zapewne jesteście tu po konkrety, więc nie będę przedłużać i od razu przejdę do omówienia nowości. Należy jednak wspomnieć, że w finalnej wersji Androida 11 może ich oczywiście być więcej… lub mniej, bo w przeszłości Google wielokrotnie pozbywało się różnych funkcji, które były dostępne w wydaniach testowych.

Nowości w Androidzie 11, czyli na dobry początek łączność

Rok 2020 to rok 5G. Android 10 teoretycznie „wspiera 5G”, jednak Android 11 oferuje zauważalnie więcej. Nowa wersja systemu wprowadza zaktualizowane API łączności, by programiści mogli lepiej wykorzystać możliwości technologii 5G. Za przykład warto tu podać możliwość zaprogramowania aplikacji tak, by odczytywały konfiguracje pakietów internetowych użytkowników i na ich podstawie serwowały treści w konkretnej jakości (np. filmy w 4K dla osób z nielimitowanym pakietem internetowym).

Ponadto pojawiło się API estymatora przepustowości, które również ułatwi deweloperom życie i pozwoli im na bezproblemowe ustalanie, jak w danej chwili wygląda prędkość pobierania oraz wysyłania. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ulepszeniach usługi sprawdzania połączeń, interfejsu API sugestii Wi-Fi oraz Wi-Fi Passpoint.

Wsparcie dla nowych ekranów w Androidzie 11

Nie da się ukryć, że większość smartfonów mających premierę w ostatnim czasie wyposażono w charakterystyczne wycięcie w ekranie. Dotychczas producenci musieli sami zadbać o odpowiednią modyfikację oprogramowania pod obsługę różnego rodzaju wycięć, jednak dzięki Androidowi 11 nie będą musieli już tego robić, bo nowa wersja systemu oferuje natywne wsparcie dla tego typu wyświetlaczy.

W Androidzie 11 nie zapomniano też o zakrzywionych ekranach, których obsługa powinna stać się znacznie przyjemniejsza – aplikacje będą otrzymywać informacje od systemu, gdzie nie renderować treści interaktywnych, bo użytkownikom niewygodnie po nie sięgnąć lub po prostu nie mają takiej możliwości.

Kolejne zmiany w Androidzie 11, czyli powiadomienia

Kolejna wersja Androida, kolejne zmiany w powiadomieniach. Niemal każdy użytkownik smartfonów z Zielonym Robocikiem kojarzy dymki czatu, które wymyślił Facebook i zastosował w swoim komunikatorze Messenger. W Androidzie 11 każda aplikacja będzie mogła łatwo wprowadzić to rozwiązanie dzięki dedykowanemu Bubbles API.

Kilka zmian zaszło też w centrum powiadomień, z którego odpisywanie na wiadomości jest możliwe od bardzo dawna. Teraz jednak będzie można też rozszerzyć konkretne powiadomienia, by zobaczyć pełne konwersacje. Ponadto w odpowiedziach z powiadomień dodano wsparcie dla obrazków, co oznacza, że będzie można je przesłać bez konieczności otwierania aplikacji.

Android 11 nie zapomina o prywatności

Android 11 prywatność

Google traktuje prywatność użytkowników bardzo poważnie, co udowadnia kolejnymi nowościami w Androidzie 11. Otóż w nowej wersji systemu zaimplementowano możliwość przyznawania aplikacjom tymczasowych uprawnień do konkretnych aspektów, takich jak mikrofon, aparat, czy lokalizacja. Oznacza to, że będzie można dawać uprawnienia „jednorazowo”, które zostaną zablokowane od razu, gdy dana aplikacja uzyska dostęp do tego, o co poprosiła.

Dla porównania Android 10 oferuje trzy możliwości: całkowite blokowanie uprawnień, przyznawanie ich na stałe oraz tylko, gdy konkretna aplikacja jest używana.

Ponadto w Androidzie 11 pojawi się systemowa obsługa wrażliwych dokumentów zgodna ze standardem ISO 18013-5, której sens istnienia będzie jednak uzależniony od konkretnych państw.

Inne zmiany i nowości w Androidzie 11

Opisane wyżej aspekty to najważniejsze nowości w Androidzie 11. Nowy system Google wprowadza jeszcze kilka pomniejszych zmian, jednak nie są one aż tak istotne, by poświęcić im osobny akapit.

Zobacz także: Snapdragon 865 bez 5G? Okazuje się, że Qualcomm mógł zostawić furtkę

Gdzie pobrać Android 11 Developer Preview i kiedy premiera finalnej wersji?

Android 11 w wersji Developer Preview 1 jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie Google. Należy jednak zaznaczyć, że na chwilę obecną jego instalacja jest możliwa jedynie na smartfonach z serii Pixel z wyjątkiem modeli z 2016 roku.

Jeśli chodzi o datę premiery oficjalnej wersji Androida 11, to ta nie jest jeszcze znana. Wiemy jedynie, że prezentacja odbędzie się w trzecim kwartale, więc zapewne w okolicach września.

Źródło: GSMArena

Sprawdź najnowsze wpisy