ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bose rezygnuje z AR

Bose i Microsoft pracują nad nawigacją dla niewidomych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Osoby niepełnosprawne przez lata były pomijane w świecie technologii. Nie chodzi tu o żadną dyskryminację ich potrzeb. Po prostu stanowią na tyle małą grupę, że producenci uważali, że inwestowanie w nie jest mało opłacalne. Motywy są jednak mało istotne, a liczy się efekt: rozwój technologii często był dla nich zwyczajnie bezużyteczny. Na szczęście od kilku lat ten trend się zmienia. Duże marki zauważyły w nich niszę potencjalnych klientów, o których warto dbać.

Okulary Bose i Microsoftu dla niewidomych

Okulary Bose i Microsoftu dla niewidomych

Kiedy pojawiły się w zeszłym roku, Bose Frames były interesującą, choć niedokończoną, wizytówką tego, co firma może zrobić, łącząc inteligentne okulary i słuchawki. Ot, zwykła ciekawostka, o której szybko zapomnimy. I pewnie tak by się stało, gdyby nie to, że Microsoft zobaczył ich olbrzymi potencjał. Twórcom Windowsa można całkiem sporo zarzucić, jednak na pewno nie to, że nie dbają o potrzeby osób niepełnosprawnych. Są w końcu twórcami kontrolera stworzonego specjalnie z myślą o nich. Teraz natomiast firma dodała okulary firmy Bose do listy urządzeń, które obsługuje jej aplikacja Soundscape. Warto tu wyjaśnić czym ono jest. To swego rodzaju głosowa nawigacja dla osób niewidomych. Dostarcza ona wskazówek audio, które pomogą osobom niedowidzącym poruszać się po miastach. Microsoft pracuje nad tą technologią od dekady. Dzięki temu takie osoby mogą wyjść z domu znacznie dalej, niż pozwala im na to własna znajomość okolicy.

Zobacz też: Procesor od Xiaomi? Historia może się powtórzyć

Mimo że Microsoft nie oferuje porównań, wydaje się, że aplikacja jest w stanie dostarczyć bardziej szczegółowe instrukcje za pomocą Bose Frames, niż na innych urządzeniach. Okulary te zostały bowiem wyposażone w dziewięcioosiowy czujnik ruchu głowy. Dzięki temu aplikacja zna dokładną orientację twarzy osoby, która je nosi. W ten sposób jest ona w stanie dostarczyć szczegółowe instrukcje. Microsoft twierdzi, że osoby, które miały okazję korzystać z okularów Bose Frames z funkcją Soundscape, czuły się znacznie bardziej świadome swojego otoczenia. Na szczęście, aby korzystać z systemu Soundscape, nie trzeba inwestować w drogie okulary. W 2018 roku Microsoft udostępnił tę technologię za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji na system iOS. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy