Chiny nie zdołały jeszcze powstrzymać epidemii koronawirusa. Z każdym dniem sytuacja wygląda coraz gorzej. Na szczęście kraj ten był w stanie wdrożyć technologię do walki z chorobą. Dzięki niej ograniczy się w pewnym stopniu jej rozprzestrzenianie. Poza działaniami związanymi z kwarantanną Chiny uznają potrzebę zaspokojenia potrzeb pacjentów, którzy zostali zarażeni wirusem. W tym celu uruchomili roboty, które mają wykonywać obowiązki części personelu, aby ograniczyć jego kontakt z zarażonymi.

Roboty metodą na walkę z koronawirusem

Roboty koronawirus

W kilku szpitalach duża liczba robotów jest obecnie w pewnym stopniu wykorzystywana do wykonywania takich zadań jak dezynfekcja, dostarczanie żywności, wydawanie leków i zdalna diagnostyka. Nie tylko zmniejsza to obciążenie personelu medycznego pierwszej linii, ale także ogranicza liczbę zakażeń krzyżowych. Niedawno pierwsza partia 140 robotów do dezynfekcji opracowanych przez Shanghai Dongfulong Technology Co. Ltd. została dostarczona do szpitala Wuhan Jinyintan Hospital i innych szpitali na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Roboty te używają modułów programowalnych sterowników logicznych (PLC) dostarczanych przez niemieckiego giganta przemysłowego Siemens, dawniej znanego z produkcji telefonów komórkowych. Nie są one jednak w pełni autonomiczne. Personel medyczny zdalnie steruje nimi za pośrednictwem tabletów. Z drugiej strony każdy robot sam planuje drogę i unika przeszkód. Wykorzystują one akumulator litowy, który pozwala im na aż 5 godzin ciągłej pracy.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz też: Xiaomi wydaje oświadczenie w sprawie tworzenia konkurencji dla Sklepu Play

Oprócz robotów do dezynfekcji pracują także maszyny pielęgniarskie, konsultingowe i transportowe. Istnieją również roboty, które mogą dostarczać materiały, w tym żywność, do określonych oddziałów. Ich praca nie kończy się jedynie na szpitalu. Wysłano również dziesiątki robotów dostarczających żywność do obszarów kwarantanny w Hangzhou i Szanghaju. Firma twierdzi, że robot dostarczający żywność jest w pełni autonomiczny, a bezkontaktowa metoda dystrybucji może zablokować nowy łańcuch zakażeń, a także ograniczyć możliwość infekcji w strefie kwarantanny oraz poprawić efektywność dostarczania żywności i oszczędzić stosowanie jednorazowych zabezpieczeń. Na obszarach wiejskich JD Logistics rozpoczęło przygotowania do dystrybucji dronów. To właśnie one mają odpowiadać za dystrybucję żywności i lekarstw na zamkniętych obszarach tego typu.

Źródło: Gizmochina

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.