Wczoraj do Sieci dotarła informacja, że powstaje program GDSA, czyli Global Developer Service Alliance, w ramach którego głównie chińskie firmy chcą ułatwić programistom publikację swoich aplikacji w wielu sklepach jednocześnie. Nietrudno było dodać do tej decyzji kolejne wnioski, jakoby Sklep Play miał przestać być monopolistą, bez którego Android nie ma sensu. Widać w tym duże obawy związane z działaniami USA wobec Huawei, ale to niejedyna firma, która przyłączyła się do tych działań. Wśród zainteresowanych jest również Xiaomi i to właśnie ten producent postanowił głośno wypowiedzieć się w całej sprawie.

Xiaomi woli dmuchać na zimne – Chińczycy wcale nie tworzą konkurencji dla Sklepu Play

chińscy producenci koronawirus

Zagrożenie wynikające z braku dostępu do amerykańskich usług i sprzętu stało się w zeszłym roku czymś nieuniknionym. Dobitnie przekonał się o tym Huawei, więc kolejne chińskie firmy na pewno poczuły się zagrożone. W ten sposób Xiaomi przyłączyło się do GDSA, ale jak wspomniałem wcześniej, to dodatkowy wniosek, jakoby platforma miała stanowić konkurencję dla Sklepu Play. To właśnie zaznaczają Chińczycy, którzy w oficjalnym oświadczeniu podają, że Global Developer Service Alliance nie ma żadnych wspólnych interesów ze Sklepem Play, w ramach których usługi mogłyby sobie wzajemnie przeszkadzać. Małe, może nieco wredne wtrącenie z mojej strony? W oświadczeniu wymieniono Xiaomi, Oppo i Vivo – Huawei został pominięty.

Zobacz też: Kolejny inteligentny zegarek od Nokii w drodze.

O ile z naszego punktu widzenia, czyli Europejczyków, którym trudno będzie bez usług Google, tak dla Chińczyków faktycznie GDSA jest swego rodzaju formą zbawienia. W Państwie Środka nie istnieją usługi Amerykanów i każdy producent tworzy swój sklep, co przekłada się na ogromną fragmentację rynku i po prostu piractwo. To zniechęca programistów, więc stworzenie jednej platformy dla wielu dostawców faktycznie może okazać się świetnym rozwiązaniem. To, że przypadkowo oberwie Sklep Play, tracąc swoją dominację? To kwestia poboczna, która może wydarzyć się najwcześniej za kilka lat.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.