Mi Cloud na 60 lat

Xiaomi wydaje oświadczenie w sprawie tworzenia konkurencji dla Sklepu Play

Newsy

Wczoraj do Sieci dotarła informacja, że powstaje program GDSA, czyli Global Developer Service Alliance, w ramach którego głównie chińskie firmy chcą ułatwić programistom publikację swoich aplikacji w wielu sklepach jednocześnie. Nietrudno było dodać do tej decyzji kolejne wnioski, jakoby Sklep Play miał przestać być monopolistą, bez którego Android nie ma sensu. Widać w tym duże obawy związane z działaniami USA wobec Huawei, ale to niejedyna firma, która przyłączyła się do tych działań. Wśród zainteresowanych jest również Xiaomi i to właśnie ten producent postanowił głośno wypowiedzieć się w całej sprawie.

Xiaomi woli dmuchać na zimne – Chińczycy wcale nie tworzą konkurencji dla Sklepu Play

chińscy producenci koronawirus

Zagrożenie wynikające z braku dostępu do amerykańskich usług i sprzętu stało się w zeszłym roku czymś nieuniknionym. Dobitnie przekonał się o tym Huawei, więc kolejne chińskie firmy na pewno poczuły się zagrożone. W ten sposób Xiaomi przyłączyło się do GDSA, ale jak wspomniałem wcześniej, to dodatkowy wniosek, jakoby platforma miała stanowić konkurencję dla Sklepu Play. To właśnie zaznaczają Chińczycy, którzy w oficjalnym oświadczeniu podają, że Global Developer Service Alliance nie ma żadnych wspólnych interesów ze Sklepem Play, w ramach których usługi mogłyby sobie wzajemnie przeszkadzać. Małe, może nieco wredne wtrącenie z mojej strony? W oświadczeniu wymieniono Xiaomi, Oppo i Vivo – Huawei został pominięty.

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Zobacz też: Kolejny inteligentny zegarek od Nokii w drodze.

O ile z naszego punktu widzenia, czyli Europejczyków, którym trudno będzie bez usług Google, tak dla Chińczyków faktycznie GDSA jest swego rodzaju formą zbawienia. W Państwie Środka nie istnieją usługi Amerykanów i każdy producent tworzy swój sklep, co przekłada się na ogromną fragmentację rynku i po prostu piractwo. To zniechęca programistów, więc stworzenie jednej platformy dla wielu dostawców faktycznie może okazać się świetnym rozwiązaniem. To, że przypadkowo oberwie Sklep Play, tracąc swoją dominację? To kwestia poboczna, która może wydarzyć się najwcześniej za kilka lat.

Źródło: XDA Developers


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x