Pamiętacie jeszcze o istnieniu takiej firmy jak BlackBerry? Zapewne fanów smartfonów z dłuższym stażem w tym momencie mogłem obrazić, gdyż swego czasu Jeżyna była na rynku jedyna w swoim rodzaju. Jednak brak potrzeb na wyłącznie biznesowe modele i rozwój paneli dotykowych sprawił, że zmalały potrzeby na sprzęt Kanadyjczyków. Firma zdawała się nie zauważać tego i dopiero w 2015 roku poznaliśmy model BlackBerry Priv z Androidem na pokładzie. Był to też zarazem jedyny i ostatni smartfon w takiej aranżacji, który został wyprodukowany przez Kanadyjczyków. Później nastały czasy licencji udzielonej TCL, ale właśnie poznaliśmy ich kres.

Czy na rynku brakuje miejsca? To koniec smartfonów BlackBerry?

Jeśli śledzicie nas na bieżąco, to doskonale wiecie, że TCL to nie tylko producent telewizorów, ale również ogromna firma, która odpowiada między innymi za smartfony Alcatela. Te w swoim czasie były przerabiane na modele z logiem BlackBerry, ale nie zabrakło także dedykowanych propozycji. Zdecydowanie najpopularniejsze to KEYone i KEY2. Tylko ten ostatni został zaprezentowany w sierpniu 2018 roku i od tamtego czasu słuch o Jeżynie zaginął. Z powyższego tweeta dowiadujemy się, że TCL już nie ma zamiaru kontynuować produkcji smartfonów z logiem BlackBerry. Nie ma zamiaru lub po prostu licencja się kończy i nie doczekamy się jej przedłużenia. Ta kwestia nie została precyzyjnie wyjaśniona, co jest powodem zawieszenia współpracy. Jedno jest pewne – z końcem sierpnia ze sklepów znikną wszystkie smartfony BlackBerry od TCL. Skończy się też oficjalne wsparcie, choć tutaj jeszcze swoją rolę mogą mieć lokalne przepisy, ale doskonale wiemy, że na duże aktualizacje nie ma już co liczyć.

Zobacz też: UFS 3.1 – pamięć w smartfonach stała się jeszcze lepsza!

Co będzie dalej ze smartfonami BlackBerry? Wiele osób już postawiło na nich krzyżyk i… taka forma zapowiedzi końca nie sugeruje, abyśmy ponownie przywitali urządzenia od Kanadyjczyków. Być może marka trafi w ręce innej firmy, ale niejasne kwestie licencyjne nie pozwalają zwiastować takiej przyszłości. Tymczasem pamiętajcie, że fakt nieistnienia BlackBerry na rynku smartfonów nie oznacza, iż firma w ogóle odchodzi w zapomnienia. Ta nadal działa, choć wyłącznie w sektorze oprogramowania dla biznesu.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.