ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wielka Brytania podjęła decyzję w sprawie ACTA2

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

Temat ACTA2 w swoim czasie był bardzo głośny. Prawo zostało przegłosowane w europarlamencie, obecnie mamy ciszę przed burzą, ponieważ wszystkie kraje członkowskie dopiero będą implementowały przepisy w swoim prawie.

Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej

Wielka Brytania od 1 lutego nie jest już państwem członkowskim Unii Europejskiej. Nie dotyczy jej prawo UE, ale nadal mogą je wprowadzać na własną rękę. Warto tutaj wspomnieć, że Wielka Brytania początkowo popierała ACTA2, jednak później sytuacja uległa zmianie. Jeszcze w marcu ubiegłego roku premier Boris Johnson uznał prawo za „okropne dla Internetu”. Dziś mamy już ostateczną informację, którą przekazał Chris Skidmore, minister odpowiedzialny za uniwersytety i naukę. Oficjalnie Wielka Brytania nie wdroży do swojego prawa dyrektywy ACTA2.

Zobacz też: Czy połączenia telefoniczne między Polską a Wielką Brytanią zdrożeją przez Brexit?

Co w Polsce?

Polska póki co nie planuje wystąpienia z Unii Europejskiej, a więc prawo musi zostać bezwzględnie wdrożone. Wszystkie państwa członkowskie mają na to czas do 7 czerwca 2021 roku. Obecnie nie wiadomo nic na temat sposobu wdrożenia ACTA2, jedynie w nielicznych państwach prowadzone są na ten temat oficjalne rozmowy. Najdalej zaszła Francja, gdzie Google postawiło wydawcom ultimatum – albo udostępnią swoje treści wyszukiwarce za darmo, albo z niej wyparują. Scenariusz ten przewidywany był na długo przed głosowaniami w parlamencie europejskim, także nikt nie powinien być zdziwiony. Na chwilę obecną w zasadzie nie wiemy nic więcej.

Źródło: BBC

Sprawdź najnowsze wpisy