Chyba nie ma zbyt wielu osób, które nigdy nie widziały Słońca nie niebie. Jednak jest ono zbyt jasne, żeby je bezpośrednio obserwować. Problemy są także ze zdjęciami wysokiej rozdzielczości naszej gwiazdy. Jednak te nareszcie także się pojawiły. Astronomowie z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF) uzyskali pierwsze obrazy i filmy wideo z ich teleskopu słonecznego Inouye w wysokiej rozdzielczości. Wyniki są naprawdę fascynujące.

Obraz Słońca w wysokiej rozdzielczości


Powyżej widzimy obraz powierzchni Słońca w najwyższej jak do tej pory rozdzielczości. Widzimy na nim wrzącą plazmę, która całkowicie pokrywa powierzchnię naszej gwiazdy. Każda komórka na zdjęciu jest mniej więcej dwa razy większa od powierzchni Polski. Dodatkowo ciągle się zmienia pod wpływem licznych procesów fuzji jądrowej występujących wewnątrz Słońca. Teleskop Słoneczny NSF znajduje się na Haleakala, na Maui w Hawajach i ma około czterech metrów długości. Jest to optymalna lokalizacja, ponieważ znajduje się on blisko równika, oraz na tyle wysoko, że powietrze nie stanowi większego problemu w dokonywaniu obserwacji. 

Zobacz też: Wyciekły prawdziwe zdjęcia Motoroli ze stylusem

NSF ma nadzieję wykorzystać go do lepszego zrozumienia Słońca i jego wpływu na naszą rodzimą planetę. Naukowcy chcą znaleźć powiązanie pomiędzy wyglądem powierzchni centralnej gwiazdy, a burzami magnetycznymi. Badając zachowanie Słońca, prognostycy mogą w końcu być w stanie przewidzieć burze słoneczne, a tym samym pomóc nam przygotować się na te wydarzenia. To natomiast może w przyszłości uchronić nas od wielu nieprzyjemnych niespodzianek oraz ograniczyć zniszczenia nimi spowodowane. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.