ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Szef NASA odchodzi

Nie tylko Księżyc, lecz także Mars i Słońce. Poznajcie plany NASA na 2020 rok

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Nowy rok, który hucznie powitaliśmy kilka dni temu, zapowiada się na rewelacyjny okres dla wszystkich fanów eksploracji Kosmosu. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej po raz kolejny podzieliła się z nami swoimi planami – okazuje się, że 2020 rok to znacznie więcej niż plany upragnionego powrotu na Księżyc, który opisywałem dla was w poprzednim artykule. Czego zatem doświadczymy w nadchodzących miesiącach? Przekonajmy się.

NASA ma wielkie plany na 2020 rok. Zobaczcie, co nas czeka

lądowanie na księżycu

Oczkiem w głowie NASA na 2020 rok jest oczywiście powrót na Księżyc po ponad 50 latach. Z tego powodu agencja chce doskonale przygotować się do zadania. W nadchodzących miesiącach będziemy mogli obserwować zatem wiele przygotowań do misji Artemis 1. Stworzony zostanie również specjalny łazik, który będzie poszukiwał wody na naszym satelicie. Na Srebrnym Globie pojawią się także komercyjne statki kosmiczne, które przygotują Księżyc do przybycia astronautów. W 2020 roku rozpoczną się również przygotowania do umieszczenia stacji Gateway na orbicie ziemskiego satelity, która będzie niezbędna w przyszłych załogowych misjach.

nasa plany na 2020

Nie powinniśmy zapominać też o rozwoju technologii. Bieżący rok będzie ważnym czasem dla nowych kombinezonów kosmicznych, które przez wiele lat opracowywane były przez najlepszych inżynierów. Ważną informacją dla całego świata jest również fakt, że amerykańscy astronauci będą nareszcie startować ze Stanów Zjednoczonych, a to wszystko dzięki komercyjnym projektom korporacji takich jak SpaceX czy Boeing (mowa tu głównie o statkach Crew Dragon i CST-100 Starliner).

2020 rok to nie tylko Ziemia i Księżyc. Eksploracja Wszechświata dopiero się rozpoczyna

polska sonda kosmiczna

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała nas o tym, że w 2020 roku po raz kolejny będziemy próbowali sięgać dalej, niż tylko na Księżyc. Przede wszystkim mowa tu o nowym łaziku marsjańskim, który będzie eksplorować Czerwoną Planetę. Jest to najbardziej ambitny projekt do tej pory – na jego pokładzie znajdzie się m.in. niewielki helikopter, który znacznie zwiększy nasze możliwości. Misja OSIRIS-REx, która trwa od 2016 roku pozwoli nam natomiast na pobranie próbek materiałów z asteroidy. Europejska Agencja Kosmiczna zakłada również wysłanie statku Solar Orbiter, który pozwoli nam na dokładniejsze zbadanie najbliższej nam gwiazdy – Słońca.

Zobacz też: Elon Musk zdradza plany SpaceX na 2020 rok.

Czy wspomniałem już o technologii? Warto dodać do niej projekt o nazwie MOXIE (Mars OXygen In situ resource utilization Experiment), który będzie wykorzystywany do produkcji tlenu z marsjańskiej atmosfery. W 2020 roku powinniśmy również ujrzeć satelitę napędzanego wodą oraz pierwszy na świecie w pełni elektryczny samolot: X57 Maxwell. Będzie to też okres wprowadzania przepisów ruchu lotniczego dla dronów. NASA podsumowała także ostatnie 30 lat swojej działalności – jeśli chcecie obejrzeć ten materiał, to możecie zrobić to w serwisie YouTube.

I to by było na tyle. Jakie jest wasze zdanie na temat planów NASA? Dajcie znać w komentarzach. Ja nie mogę się już doczekać!

Źródło: NASA

Sprawdź najnowsze wpisy