Marka Huaweia zajmująca się produkcją procesorów, czyli HiSilicon złożyło zamówienie od SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) na układy wykonane w jej najnowszym procesie 14 nm. SMIC rozpoczął badania i rozwój w zakresie procesów 14 nm w 2015 roku, natomiast od trzeciego kwartału 2019 roku uruchomił masową produkcję. To oznacza, że jest obecnie najbardziej zaawansowaną zintegrowaną bazę produkcyjną układów scalonych w Chinach kontynentalnych.

Huawei zamawia procesory u SMIC

Huawei SMIC

Wcześniej główne zamówienia HiSilicon na 16 nm i 14 nm były realizowane głównie przez TSMC. Teraz marka zależna Huawei składa zamówienia w innej firmie na tę samą technologię. Warto podkreślić tutaj, że to wcale nie oznacza rezygnacji z rozwiązań Tajwańczyków. Nawiązanie współpracy z innym producentem może jednak być bardzo korzystne dla Huaweia z wielu powodów. Przede wszystkim może to pozwolić sankcji ze strony USA. Obecnie nawet zagraniczne firmy, które korzystają z technologii chociażby w 10% pochodzenia amerykańskiego nie mogą ich udostępniać Huaweiowi. To odcina producenta od procesu 16 nm od TSMC. Sankcje te mogą jeszcze bardziej się zaostrzyć w przyszłości.

Zobacz też: Dzięki nowym przełącznikom klawiatury mechaniczne będą naprawdę tanie

Dodatkowo Huawei stara się mieć zabezpieczone łańcuchy dostaw. Nawet częściowe uniezależnienie się od głównego producenta podzespołów jak najbardziej wpasowuje się w nową politykę firmy. Kolejnym powodem mogą być rosnące napięcia na linii Chiny — Tajwan. W tym wypadku bycie całkowicie zależnym od TSMC może przynieść dość tragiczne skutki. Jeśli chodzi o SMIC, to jest to producent, który także może się pochwalić pewnymi osiągnięciami. Legendarny już układ Snapdragon 400 firmy Qualcomm był produkowany właśnie przez tego producenta. Warto podkreślić, że to od niego rozpoczęła się era wydajnych średniaków z Androidem.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.