Ministerstwo Cyfryzacji oraz Kancelaria Premiera podały liczby użytkowników usług wspieranych przez państwo. Aplikacja mObywatel ma milion użytkowników, z kolei z Profilu Zaufanego korzysta już 4,6 mln z nas.

mObywatel ma milion użytkowników

mObywatel ma milion użytkowników

Aplikacja mObywatel umożliwia nam noszenie elektronicznych kopii ważnych dokumentów w telefonie. Na ekranie smartfona z zainstalowanym programem możemy wyświetlić, chociażby e-receptę, mLegitymację studencką czy mTożsamość. Przed ministerstwem cyfryzacji jest jeszcze jednak długa droga do udoskonalenia aplikacji. Sam pomysł jest świetny, ale rzeczywistość potrafi zweryfikować mObywatela. Na przykład mLegitymacja studencka działa tylko na kilku uczelniach wyższych (a w Polsce wszystkich uczelni mamy ponad 400). Z kolei mTożsamością możemy posłużyć się tylko w niektórych sytuacjach. Mimo że zawiera ona dokładnie te dane, co nasz dowód osobisty, to w różnych miejscach niekiedy wciąż wymagany jest plastikowy dokument. O moich problemach z tą funkcją mObywatela możecie przeczytać więcej w osobnym tekście.

Czytaj także: E-voting w Polsce – czy to możliwe?

Ponad 4 miliony osób korzysta z Profilu Zaufanego

mObywatel ma milion użytkowników

Z Profilu Zaufanego korzysta 4,6 mln Polaków. 2 mln z nas założyły go właśnie w 2019 roku. Profil Zaufany jest cyfrową tożsamością obywatela. Umożliwia np. wysyłanie pism i wniosków do urzędu bez wychodzenia z domu, zaakceptowanie rozliczeń podatkowych, rejestrację działalności gospodarczej. Do Profilu Zaufanego możemy zalogować się, np. korzystając z danych logowania do naszego banku – w ten sposób zostaje potwierdzona nasza tożsamość. Sam Profil Zaufany jest też koniecznością, jeśli chcemy korzystać z mObywatela.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.