DRAMeXchange mówi, że ceny układów RAM wzrosną w 2020 roku o około pięć procent w pierwszym kwartale 2020 roku. Powodem jest fakt, że w ciągu 2019 roku wiele kart graficznych i produktów GPU przeszło na GDDR6 ze starszych GDDR5, co jest tendencją, która z pewnością utrzyma się w 2020 roku. Wszystkie karty graficzne AMD Navi są już oparte na GDDR6, a większość kart firmy Nvidia z Turyngu również, z kilkoma wyjątkami na wejściu i układach GPU klasy średniej.

RAM podrożeje w 2020 roku

RAM podrożeje w 2020 roku

Oczekuje się, że nowe konsole Microsoftu i Sony również będą miały wpływ na dostawy GDDR6. Wynika to z tego, że obie konsole zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku z najnowszymi standardami pamięci. Co prawda nie zostaną one wprowadzone na rynek w pierwszym kwartale. Jednak dostawcy pamięci DRAM będą magazynować układy GDDR6 na czas rozpoczęcia produkcji nowych konsol. Oczywiście warto zauważyć, że są to ceny w umowach między producentami pamięci DRAM. Jednak zazwyczaj przekładają się one na droższe towary konsumpcyjne.

Zobacz też: Intel wie jak sprawić, żeby laptopy były naprawdę chłodne

Graficzne DRAM jest tylko ułamkiem kosztów produktów, w które są wyposażone. Oznacza to, że wpływ samych cen DRAM nie będzie miał zbyt dużego znaczenia dla ceny sprzętu. Jest również możliwe, że kiedy rozpocznie się produkcja nowych konsol, wzrosną również ceny sprzętu innego niż tylko DRAM. Jak to się ma jednak do modułów pamięci operacyjnej dla komputerów? W końcu te należą do DDR4 i z rzadka do DDR3. Otóż producenci skupiają się na układach nowej generacji, przez co produkują mniej tych starszych. Zwłaszcza że ich ceny są niskie. To natomiast przełoży się na wzrost cen układów pamięci dla komputerów PC.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.