ChangXin Memory (CXMT) jest teraz oficjalnie jedynym chińskim producentem układów DRAM. Firma ukończyła Fab 1 i ośrodek badawczo-rozwojowy zlokalizowany w Hefei, stolicy prowincji Anhui. Fab produkuje 20 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. Jednak do drugiego kwartału 2020 roku liczba ta ma ulec podwojeniu. Inni chińscy producenci DRAM albo zostali zamknięci, albo nie są jeszcze w stanie rozpocząć produkcji.

Chiński RAM od CXMT

Chiński RAM CXMT

Zakład CXMT rozpoczął korzystanie z procesu 19 nm wcześniej tej jesieni do produkcji układów LPDDR4 DDR4 8 Gbit DRAM. CXMT zbudował infrastrukturę wokół swojego zakładu, aby pomieścić 3 tysiące pracowników wraz z rodzinami. Nie tak dawno temu kilka chińskich firm próbowało zaprojektować i zbudować własne chipy DRAM. Miało to im umożliwić konkurowanie z takimi firmami jak Samsung i Micron. Wszystko to zasługa chińskiego rządu. Ten pomógł stworzyć lokalnego producenta układów DRAM po rozpoczęciu wojny handlowej z USA. Jest to element planu Państwa Środka mającego na celu uniezależnienie się od firm zewnętrznych.

Zobacz też: Nowe rendery Galaxy Note10 Lite i Galaxy S10 Lite już w Sieci

CXMT został założony w 2016 roku przez Hefei Industrial Investment Fund i GigaDevice. Firma jest zarządzana przez byłego prezydenta GigaDevice, Yiming Zhu. Obecnie rekrutuje ona inżynierów z Korei i Tajwanu w celu zbudowania podstawowej wiedzy na temat układów DRAM. Warto dodać, że aż 70% z 3 tysięcy pracowników to personel techniczny. CXMT zatrudnił również Karla Heinza Kuestera, byłego wiceprezesa ds. technologii i wstępnego rozwoju w firmie pamięci Qimonda. Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu przełoży się to na sklepowe ceny pamięci operacyjnych. Możemy jednak śmiało założyć, że powinno być jeszcze taniej.

Źródło: Tomshardware