Facebook pozwał firmę z siedzibą w Hongkongu. Gigant twierdzi, że zwabiła ona ludzi do klikania na zdjęcia gwiazd w reklamach. Te z kolei zainstalowały złośliwe oprogramowanie, które naraziło na szwank ich konta. Portal społecznościowy ogłosił, że złożył pozew przeciwko ILikeAd Media International Company Ltd. i dwóm mężczyznom stojącym za firmą: Chen Xiao Cong i Huang Tao.

Facebook pozwał firmę instalującą złośliwe oprogramowanie

Facebook pozew złośliwe oprogramowanie

Facebook twierdzi, że oskarżeni użyli zdjęć celebrytów, aby skłonić użytkowników do klikania na reklamy. To zainstalowało złośliwe oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom wykraść ich konta. Po uzyskaniu kontroli konta były wykorzystywane do promowania podrabianych produktów. Między innymi tabletek dietetycznych i męskich suplementów wspomagających, które były zachwalane przez konto ofiary. Aby ukryć prawdziwą naturę reklam przed Facebookiem, ILikeAd użył techniki zwanej maskowaniem. Wyświetliła ona jedną wersję strony docelowej reklamy do systemów Facebooka oraz inną wersję dla użytkowników platformy.

Zobacz też: Wygląd OnePlus 8 Lite w Sieci! Idealny średniak w drodze?

Stworzenie realnych konsekwencji dla tych, którzy oszukują użytkowników i angażują się w systemy maskowania, jest ważne dla zachowania integralności.

— powiedziała w oświadczeniu Jessica Romero, dyrektor ds. egzekwowania prawa i sporów sądowych na Facebooku.

Facebook mówi, że wydał ponad 4 miliony dolarów w zwrotach dla klientów, których konta zostały przejęte przez ILikeAd, aby uruchomić swoje nieautoryzowane reklamy. Serwis pomógł również tym użytkownikom zabezpieczyć ich konta. Ponieważ systemy maskowania są zazwyczaj wyrafinowane i dobrze zorganizowane, często trudno jest Facebookowi zidentyfikować tych, którzy za nimi stoją. Dlatego do tej pory nie było zbyt wielu tego typu spraw sądowych.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.