ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
5G szansą dla rynku smartfonów

Intel oskarża Qualcomma o swoją porażkę na rynku modemów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Zarówno producenci smartfonów, jak i komputerów PC mówią, że 5G to przyszłość łączności. Mimo to Intel stracił możliwość konkurowania z Qualcommem. Według Niebieskich stało się to z powodu antykonkurencyjnych umów licencyjnych tego ostatniego. Oznacza to mniejszą konkurencję w na rynku modemów. Jest to bardzo zła wiadomość zarówno dla konsumentów, jak i producentów sprzętu.

Intel oskarża Qualcomma o działania antykonkurencyjne

Intel oskarża Qualcomma 5G

W lipcu Intel podpisał umowę z Apple dotyczącą przekazania jego wszystkich osiągnięć w kwestii 5G za miliard dolarów. Intel uważa, że transakcja była rażąco niedowartościowana. Firma opisuje ją jako wielomiliardową stratę i twierdzi, że konkurencyjny producent układów, czyli Qualcomm, stworzył warunki, które zmusiły go do opuszczenia rynku. W czasie ogłoszenia sprzedaży Intel nie podawał konkretnych powodów wycofania się z rynku. Firma w komunikacie stwierdziła, że nie wierzy w rentowność tego typu działalności z powodu różnych przeszkód. Teraz jest jasne, że chodziło głównie Qualcomma, który jest obecnie obiektem dochodzenia antymonopolowego.

Zobacz też: Xiaomi uruchamia 30 Mi Points w Polsce – firma wzmacnia swoją pozycję w naszym kraju

Qualcomm próbuje obalić ostatnie orzeczenie, więc Intel złożył wniosek w 9 US Circuit Court of Appeals, który popiera decyzję FTC. Firma wyjaśnia w nim, że Qualcomm opracowała swoje umowy licencyjne dotyczące własności intelektualnej CDMA i LTE w sposób, który dławi potencjalnych konkurentów. Dodatkowo producent układów z rodziny Snapdragon wdrożył politykę brak licencji, brak układów scalonych. Uniemożliwia ona producentom kupno układów firmy, dopóki nie zgodzą się oni na umowę, której zapisy sprawiają, że korzystanie z chipów konkurencji staje się bardzo kosztowne.

Źródło: TechCrunch

Sprawdź najnowsze wpisy