ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Testy rosyjskich procesorów

Rosja blokuje sprzedaż urządzeń bez rosyjskiego oprogramowania

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Na początku tego miesiąca Rosja podpisała ustawę dającą jej prawo do cenzurowania Internetu. Teraz przyjęła kolejną, zakazującą sprzedaży smartfonów, komputerów i inteligentnych telewizorów, które nie mają zainstalowanego rosyjskiego oprogramowania. Urządzenia te nadal mogą być sprzedawane z ich normalnego oprogramowania, ale rosyjskie alternatywy muszą być zainstalowane. Jednak krytycy powiedzieli, że nie jest to możliwe na niektórych urządzeniach, a prawo może zmusić niektóre międzynarodowe firmy do opuszczenia rynku.

Rosja zakazuje sprzedaży urządzeń bez rosyjskich aplikacji

Rosja zakaz sprzedaży aplikacje

Ustawa została stworzona przez panpartyjską grupę ustawodawców. Celem jest rzekomo zapewnienie konsumentom większego wyboru.

Kiedy kupujemy złożone urządzenia elektroniczne, mają już indywidualne zastosowania, głównie zachodnie, preinstalowane na nich. Oczywiście…. mogą myśleć, że nie ma dostępnych krajowych alternatyw. A jeśli oprócz preinstalowanych aplikacji zaoferujemy użytkownikom również aplikacje rosyjskie, będą oni mieli prawo wyboru.

— Powiedział Oleg Nikołajew, współautor ustawy.

Zwolennicy projektu ustawy powiedzieli również, że dzięki niemu urządzenia staną się bardziej przyjazne dla starszych użytkowników.

Oczywiście, wiele osób może zainstalować, co tylko zechce na swoich smartfonach lub komputerach, ale więcej osób starszych może napotkać problemy i potrzebuje pomocy.

— Dodał.

Zobacz też: Facebook nawiązuje bliską współpracę z Microsoftem w kwestiach technicznych

Jednak krytycy powiedzieli, że ustawa może zmusić duże zachodnie firmy technologiczne, takie jak Apple, do opuszczenia kraju. Jeden z pracowników firmy miał powiedzieć:

Upoważnienie do dodawania aplikacji stron trzecich do ekosystemu Apple byłoby równoznaczne z JailBreakiem. Stanowiłoby to zagrożenie dla bezpieczeństwa, a firma nie może tolerować tego rodzaju ryzyka.

Rosyjska grupa handlowa przyznała, że niemożliwe jest zainstalowanie rosyjskiej aplikacji na niektórych urządzeniach, co zmusiłoby niektórych producentów do wycofania się z rynku. Pojawiają się także obawy, że rozwiązanie to ma służyć głównie inwigilacji obywateli Rosji. Szczerze mówiąc, zdziwiłbym się gdyby było inaczej.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy