Na konferencji HPC-AI Advisory Council UK AMD ujawniło nowe szczegóły dotyczące architektury Zen 3 i Zen 4. Prezentacja została przesłana na YouTube. Jednak dość szybko została wycofana z serwisu. Stało się to prawdopodobnie dlatego, że firma nie była jeszcze gotowa do ujawnienia wszystkich szczegółów. Należy jednak pamiętać, że w internecie nic nie ginie. O ile nie znajdziemy już samego filmu, tak informacje z niego stały się już szeroko dostępne.

AMD Zen 3 i Zen 4

AMD Zen 3

Układy z nowej rodziny Epyc Milan będą oparte na procesie technologicznym 7 nm+. Posiadają one również taką samą maksymalną liczbę 64 rdzeni jak modele obecnej generacji. Dobrą informacją jest to, że wykorzystują to samo gniazdo SP3. To oznacza, że są wstecznie kompatybilne z istniejącymi platformami. Jest to bardzo ważne, ponieważ płyty główne dla Threadripperów do tanich nie należą. Będą one również dostarczane z taką samą obsługą ośmiu kanałów DDR4 i PCIe 4.0. Jeśli chodzi o wydzielanie ciepła, to będzie ono w zakresie od 120 do 225 W. Dodatkowo wiadomo również, że układy te będą oferowały dwa wątki na każdy rdzeń. Oznacza to, że maksymalnie zagwarantują 64 rdzenie i 128 wątków. AMD ujawniła jednak również, że dokonało znaczącej zmiany w ustawieniach pamięci podręcznej wewnątrz układu.

Zobacz też: Xiaomi Mi Band 5 z NFC dla wszystkich? Tylko po co?

Jeśli zaś chodzi o architekturę Zen 4, to będzie ona nosiła nazwę kodową Genoa. Jest ona jednak dopiero w fazie definiowania. Układy te nie będą już kompatybilne z gniazdem SP3, a z zupełnie nowym SP5. Zen 4 ma oferować wsparcie dla DDR5 i PCIe 5.0. Wedle planów firmy układy te mają trafić do sprzedaży w 2021 roku. Oczywiście powyższe informacje dotyczą głównie procesorów do zastosowań profesjonalnych. Jednak AMD jest firmą, która opiera zarówno układy profesjonalne, jak i konsumenckie na tej samej architekturze.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.