Xiaomi Mi Band to hit nad hitami, jeśli chodzi o inteligentne opaski. Firma dała to, co najlepsze w najniższej cenie i każda kolejna generacja udowadnia to, że stosunek jakości do tej kwoty może być coraz wyższy. Zapewne Mi Band 5 jeszcze wyżej podniesie poprzeczkę, ale tym razem za sprawą globalnej dostępności NFC, a niekoniecznie nowej funkcjonalności w serii. Oczywiście to nie musi być jedyna niespodzianka, ale pierwsza, która właśnie pojawiła się w Sieci w formie nieoficjalnej plotki.

Xiaomi Mi Band 5 może zaoferować wszystkim moduł NFC

Mi Bnd 4 aktualizacja

Moduł NFC w opaskach Xiaomi znamy już od Mi Banda 3. Wtedy po raz pierwszy Chińczycy zdecydowali się na zastosowanie łączności zbliżeniowej, która w Państwie Środka wykorzystywana jest między innymi do autentykacji w komunikacji publicznej, ale też płatnościach. Mi Band 4 również może oferować NFC, ale w obu przypadkach mowa jest o opaskach dedykowanych właśnie Chinom. Wersje globalne są pozbawione tego dodatku, co ma się zmienić właśnie wraz z pojawieniem się Xiaomi Mi Band 5, który nadal ma być produkowany za sprawą współpracy z Huami. Oczywiście nadal pozostaje pytanie, co Chińczycy chcą pokazać z NFC na przykład w naszym kraju? Same techniczne możliwości to jedno, drugie to sposób ich wykorzystania. Xiaomi nie może ot tak zaoferować mobilnych płatności Google Pay w swojej opasce. Ta musiałaby przejść szereg certyfikacji Amerykanów oraz zapewne spełniać wytyczne poszczególnych banków. Uruchomienie autorskiej uslugi (Mi Pay) też wymaga czasu, ale być może zostaniemy zaskoczeni czymś innym?

Zobacz też: Samsung Galaxy S4 oszukiwał w benchmarkach — w końcu jest wyrok sądu.

W końcu NFC nie służy tylko do mobilnych płatności, chociaż oczywiście jest to najpopularniejsze zastosowanie RFID w Polsce. Drugim są karty identyfikacyjne, ale w tym wypadku również trzeba liczyć się z dodatkowymi zabezpieczeniami, które potencjalnie mogą podnieść cenę Mi Banda 5. Jakby nie patrzeć, to pozostają nadal tagi NFC, które mogą wywoływać predefiniowane akcje, ale to raczej będzie za mało dla pragnących tego modułu w opasce Xiaomi.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.