Apple przygotowuje rozwiązanie, które pozwoliłyby ludziom wysyłać wiadomości tekstowe do innych iPhoneów bezpośrednio, bez użycia sieci. Rozwiązanie to ma działać w zakresie częstotliwości 900 MHz. Pasmo to jest zazwyczaj wykorzystywane przez dyspozytorów w przemyśle użytkowym i wytwórczym, pozwalając telefonom działać jak walkie-talkies dla tekstów. Podobne rozwiązanie o nazwie MeshTalk przygotowało jakiś czas temu Oppo.

Apple Project OGRS

Project OGRS

Informacje mówią, że Apple i Intel pracowali razem nad technologią, która zostałaby zintegrowana z układami niebieskich w przyszłych iPhone. W Apple projekt podobno poszedł przez Project OGRS. Ten prawdopodobnie odnosi się do patentów, które firma złożyła rok temu w odniesieniu do czegoś o nazwie Off Grid Radio Service (OGRS). Patenty opisują bezprzewodowy system komunikacji pomiędzy urządzeniami, który brzmi tak, jakby działał poza siecią. Cały pomysł jest jednak poważnie zagrożony. Raport informacyjny mówi, że wewnętrzny mistrz projektu, Rubén Caballero, opuścił Apple na początku tego roku.

Zobacz też: iPhone Pro – wraz z nazwą przychodzą oczekiwania

Warto też zwrócić uwagę, że Apple zakończyło współpracę z Intelem i zdecydowało się na modemy 5G od Qualcomma. Ta zmiana była na tyle duża, że Intel sprzedał Apple cały swój dział poświęcony modemom. Możliwe jednak, że to będzie kolejnym impulsem do rozwoju technologii. Teraz bowiem wszystkie rozwiązania należą do Apple. Firma nie musi już dzielić patentów z Intelem. Oczywiście należy pamiętać, że rozwiązanie takie ma swoje wady. Jedną z kluczowych jest zasięg. Dwa smartfony muszą się znajdować w swoim wzajemnym zasięgu, żeby komunikacja była możliwa. Nie pośredniczy tu bowiem żadna zewnętrzna sieć. Mimo to jest to rozwiązanie idealne dla osób mieszkających blisko, zwłaszcza w rejonach o słabej infrastrukturze sieci komórkowej.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.