Huawei wielokrotnie chwalił się swoimi planami, według których chce zostać największym producentem smartfonów na świecie. Dotychczasowe raporty finansowe tylko utwierdzały nas w tym, że chiński gigant nie rzuca słów na wiatr i to pomimo afery szpiegowskiej wokół tego producenta.

Wyniki Huawei za 2018 rok

Wyniki Huawei za 2018 rok

Światowy rynek smartfonów nie tylko zwolnił, ale od około roku wykazuje tendencję spadkową. Wynika to z wielu czynników, do których należą rosnące ceny, urządzenia o dłuższej żywotności, czy spadek innowacyjności. Większość producentów, w tym liderzy branży, czyli Samsung i Apple, odnotowało spadek sprzedaży. Jednak Huawei nadal obserwuje gwałtowny wzrost, zwłaszcza w Chinach. Producent opublikował swoje roczne sprawozdanie finansowe za 2018 rok, ujawniając nieco ponad 107 miliardów dolarów przychodów za rok, z czego około 8,8 miliarda to zysk. Liczby te wzrosły odpowiednio o 19,5% i 25,1% w skali roku. Biorąc pod uwagę dominację Huawei w tworzeniu infrastruktury, można by założyć, że większość tych pieniędzy pochodzi z tego źródła. Należy jednak zaznaczyć, że aż ponad 45% to zasługa działalności konsumenckiej, w tym sprzedaży smartfonów.

Zobacz też: Nowa aktualizacja Galaxy Note9 przynosi świetne nowości

Największe zyski Huaweiowi przynosi rynek chiński, Na którym firma jest liderem z udziałami na poziomie 34%. Oznacza to, że ponad jeden na trzy telefony zakupione w Chinach w zeszłym roku został wykonany przez Huawei. Gigant mógł zostać wypchnięty z rynku amerykańskiego z kolejnymi zarzutami dotyczącymi oszustw, kradzieży i szpiegostwa, ale jak widać, to nie powstrzymuje producenta przed dalszymi wzrostami. Nie tylko przetrwał spadek sprzedaży smartfonów i aferę szpiegowską, ale firma odnotowuje znaczny wzrost. Nawet Apple ma trudny okres, i to nie tylko w Chinach, ale na całym świecie. W obliczu dobrej koniunktury Huaweia wszyscy główni gracze na rynku smartfonów powinni być bardzo zaniepokojeni.

Źródło: androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.