Założyciel Huawei zabrał głos w sprawie oskarżeń o szpiegostwo

Adrian Celej Newsy 2019-01-16

Zatrzymanie w Polsce jednego z dyrektorów Huawei to dla korporacji prawdziwa katastrofa, głównie wizerunkowa. Firma chcąc lub nie chcąc musiała zabrać głos w tej sprawie, wypowiedział się nawet sam założyciel Huawei – Ren Zhengfei.

Huawei nie ma nic wspólnego ze szpiegowaniem

Ren Zhengfei

Ren Zhengfei

Ren Zhengfei podczas konferencji prasowej w Shenzhen powiedział, że kocha swój kraj, wspiera partie komunistyczną, ale nigdy nie zrobi niczego, aby zaszkodzić jakiemukolwiek krajowi na świcie. Ponad to twierdzi, że nigdy nie dostał z rządu nakazu udostępnienia informacji o jakimkolwiek kliencie, w co akurat trochę trudno mi uwierzyć. Zhengfei zapewnia, że Huawei nie ma żadnego problemu związanego z bezpieczeństwem, w Chinach nie ma obowiązku montowania backdoorów.

Zobacz też: Huawei nie jest niczemu winne, ale zwalnia aresztowanego pracownika

Huawei sobie poradzi

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że wiele państw coraz bardziej niechętnie podchodzi do Huaweia. Korporacja na chwilę obecną ma na świecie 30 kontraktów na budowę infrastruktury 5G. Huawei nie będzie walczyć o lepszy wizerunek w krajach, które tej firmy nie chcą, zamiast tego większy nacisk zostanie położony w te rejony, gdzie jest mile widziana. Nie wiemy jak rozwinie się sytuacja w Polsce, ale może to oznaczać, że Huawei w pewnych okolicznościach może odpuścić sobie nasz kraj.

Źródło: The Economic Times • Tomasz

  Hura!

 • k3rnel-pan1c

  Nakazu od rządu nie dostał, zatem robi to dobrowolnie 😀

 • Marek Markowski

  Program Echelon chyba dalej istnieje, prawda?
  Najgorsze jest chyba to, że jako kraj jesteśmy bez wyboru. To o czym zadecyduje nasz „sojusznik” , będzie naszym „wyborem” 🙁

  • thecraven

   Bardzo celna pointa.
   Właśnie tu jest pies pogrzebany.
   Wszyscy wiemy, że USA działa globalnie, a co za tym idzie dba o swoje interesy na całym świecie, wykorzystując wszelkie możliwości.

  • Martina Neumayer

   Tak jest i działa nieprzerwanie od dnia uruchomienia, czyli już całkiem sporo lat. Notabene istnieją ogólnie trzy tego typu programy. Usa ma swój, UK także ma własny oraz Rosja (scheda po dawnym ZSRR) także ma. I działają one praktycznie rzecz biorąc non-stop. No, ale o tym się nie mówi.. bo po co? To nie jest medialne i się nie sprzedaje tak dobrze xD

 • Dragon84

  Na razie nie udowodniono firmie zarzutów które jej zarzuca się ale to normalny ruch że szef jednej z największych producentów smartfonów na świecie musiał w końcu wypowiedzieć się na temat afery. To oczywiście nie oczyszcza go z podejrzeń ale ciekawi mnie jak sprawa potoczy się.

  • RattusNrv

   Podejrzenia przyszły z USA, a biorąc pod uwagę wojenkę gospodarczą, to raczej powątpiewam w te oskarżenia… To tak jak z Kasperskim było.
   Oczywiście 100% pewności nie mam, ale Google, Apple, MS? Może niech najpierw ich sprawdzą, a nie po cichu legalizują podsłuchiwanie całego świata 😉
   Mam tylko nadzieję, że to nie doprowadzi do permanentnego bana na Huaweia w Polsce. Ja z ich telefonów korzystam, nie ważne jest jednak, czy ktoś woli Huaweia, Samsunga czy cokolwiek innego. Przynajmniej Huawei wprowadził jakiś powiew na szczytach, może inni zaczną się bardziej starać.

   • Norbert Nowakowski

    jesteśmy jak marionetka , jak każą to zamykamy albo wypuszczamy.. ps. więzień CIA też w Polsce nie było bo tak twierdził były Premier a potem nasi sojusznicy jednak potwierdzili że były..

    • Dragon84

     Bo Polska myśli że jak będziemy usługiwać USA to coś zyskamy a to jest błąd bo USA ma nas gdzieś. Jesteśmy tylko potrzebni na razie.

   • Dragon84

    Brawo i tu masz rację, sami szpiegują a z innych robią gorszych. Nie wierzę w to że takie firmy jak Apple Microsoft nie szpiegują, najlepiej innym to zarzucić szpiegostwo bez dowodów bo wiadomo że źle wpłynie to na sytuację producenta.

  • Norbert Nowakowski

   ba nawet nikt nigdy nie odkrył jakie konkretnie oprogramowanie w androidzie odpowiada za to szpiegostwo..

 • stark2991

  Ciężko się było spodziewać innego oświadczenia 😉

 • Variete

  Ponad to twierdzi

  Ponadto.

  • Darek T

   Raport jest – błąd pozostał. No no no 🙂x