Chyba każdemu zdarzyło się coś zgubić np. telefon, portfel, zegarek, klucze. Akurat, kiedy najbardziej się spieszymy do wyjścia, nie ma ich na swoim miejscu. Owszem, są specjalne lokalizatory wykorzystujące protokół Bluetooth. Niestety działają one na zasadzie starej gry z dzieciństwa „ciepło-zimno”, a to bywa bardziej irytujące niż przydatne. O wiele lepiej byłoby mieć coś, co wskaże nam kierunek.

Bluetooth 5.1 wskaże nam drogę

Bluetooth 5.1

Bluetooth 5.1 umożliwia określenie odległości i kierunku, z którego jest nadawany sygnał. Działa to, ponieważ urządzenia zgodne z tym standardem mają być wyposażone nie w jedną antenę dla tego protokołu, a kilka. Antena zwrócona w kierunku poszukiwanego przedmiotu wyposażonego w stosowny nadajnik będzie otrzymywała najmocniejszy sygnał. Na tej podstawie urządzenie wskaże nam kierunek.

Zobacz też: [Recenzja MiC] Test odbiorników audio Bluetooth z Aliexpress za 9, 11 i 80 zł

Rozwiązanie to nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób roztargnionych. Jego potencjał jest znacznie większy. Wyobraźcie sobie poszukiwanie konkretnych rzeczy w wielkim centrum logistycznym. Zabezpieczenie, które nie tylko poinformuje, że ktoś ukradł naszą własność, ale także wskaże kierunek, w jakim oddalił się złodziej. Muzeum, w którym po skierowaniu urządzenia na dany eksponat przeczytamy informację o nim na smartfonie. To tylko ułamek możliwości tej technologii. Razem z rozwojem internetu rzeczy lista zastosowań znacznie się wydłuży. Oczywiście Bluetooth 5.1 wniesie także poprawki do już istniejących funkcji. Pobieranie danych z urządzeń bez parowania ma działać lepiej, a samo parowanie przebiegać jeszcze szybciej.

Źródło: gsmarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.