Apple chce przenieść produkcję iPhone’ów „premium” – koniec z naciskiem Chin?

Łukasz Pająk Newsy 2018-12-28

Zapewne nie jest Wam obca sytuacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Oba państwa niejako prowadzą Zimną Wojnę na mniejszą skalę pomiędzy sobą, co odbija się na poszczególnych firmach — w głównej mierze Apple i Huawei (oraz ZTE). Jeśli nie jesteście na bieżąco z tą sytuacją, to odsyłam do tekstu, w którym opowiadam o karach nakładanych na pracowników, korzystających z iPhone’ów. Ciężko ocenić, czy news, który właśnie zaczęliście czytać, ma związek z tą sytuacją, ale z pewnością Apple i Foxconn częściowo uciekają z Państwa Środka. Cel? Przeniesienie produkcji „premium” iPhone’ów.

Apple rozważa przeniesienie produkcji iPhone’ów „premium” do Indii

iphone xs max apple chargegate ladowanie

Jak podaje Reuters, Tajwańczycy są gotowi na rozpoczęcie produkcji kolejnych iPhone’ów „premium” w Indiach. Zacznijmy od tego, o których modelach w ogóle piszemy? Podobno mowa jest wyłącznie o najdroższych propozycjach Apple, czyli rodzinie iPhone X. Pamiętajmy, że Amerykanie wciąż sprzedają i produkuję iPhone’y 7 i 8. Co prawda plany Apple na ich smartfony w 2019 roku są obecnie na wczesnej fazie… plotek, bo na pewno nie rozwoju. Dlatego przejdźmy do kwestii ich produkcji. Ta ma odbywać się w Sriperumbudur, gdzie też tworzone są wybrane modele Xiaomi. Oczywiście Foxconn rozszerzy obecną infrastrukturę za sprawą inwestycji w kwocie 356 milionów dolarów. Nowa linia produkcyjna ma też wiązać się z 25000 nowych miesjc pracy.

Zobacz też: TWRP dostępne już dla między innymi OnePlus 6T i Moto Z3.

Czy przeniesienie produkcji wpłynie na jakość nowych iPhone’ów? W to szczerze wątpię. Czy wpłynie na ceny? Być może tak, ale doskonale wiemy, że nawet bez otwarcia nowej fabryki przez Foxconna, Apple i tak podniosłoby poprzeczkę. Choć chciałbym się mylić…

Źródło: GSM Arena, Reuters  • Variete

  Tajwańczycy są gotowi na rozpoczęcie kolejnych iPhone’ów „premium” do Indii.

  Amerykanie wciąż sprzedają i produkuję

  nowych miesjc pracy

 • hajla

  Jakość poleci na łeb na szyje. Kto pracowal z hindusem ten wie.

 • Marcin Świder

  “Co prawda plany Apple na ich smartfony w 2019 roku są obecnie na wczesnej fazie… plotek, bo na pewno nie rozwoju” – z perspektywy nas użytkowników, zdecydowanie w fazie plotek, ale przecież nie myśli Pan, że Apple nie jest jeszcze w fazie rozwoju produktów na 2019 rok? 🙂

 • Tomasz

  A obstawialem Kambodze.

 • Krzysztof Nowacki

  A teraz niech ktoś z redakcji przeczyta pierwsze zdanie: „Jak podaje Reuters, Tajwańczycy są gotowi na rozpoczęcie kolejnych iPhone’ów „premium” do Indii.” Rozpoczęcie kolejnych iPhonów? Co to ma znaczyć?

 • Adrian Kijek

  A co to za roznica gdzie ? Przeciez nie zmieni sie technologia skladania i jakosc. No i stawka dla pracownika pewnie tez czyli za miske ryzu. A tak na serio podobno foxconn szuka nowych miejsc na fabryki i maja to byc najprawdopodobniej indie wiec co za tym idzie i produkcja sprzetu apple sie przeniesie.

 • May Czos

  To teraz ban na sprzedaż iPhonów w Chinach z jakiegoś błahego powodu i Apple zaskowycze bo to jeden z ich największych rynków zbytu.

  • stark2991

   Ban już jest.

   • May Czos

    Ale na wersje ze starym oprogramowaniem, które de facto nie istnieją.

 • Sylwester g

  Chińczycy jeśli chcą, potrafią coś zrobić. Zobaczymy jak bedzie w Indiach

 • stark2991

  Szczerze? To już wolę Chiny.

 • Szymon L

  Czyli teraz prosty iPad będzie wersją premium xD

  • Grzmotoruchacz2000

   No nie wiem, Indie są tańsze niż Chiny. W sumie w Indiach robi się obecnie najgorsze badziewie.x