uklady nowej generacji

Jaką wydajnością pochwalą się układy nowej generacji?

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Obecna generacja urządzeń mobilnych zbliża się do swego rodzaju emerytury. Tak naprawdę już poznaliśmy wybrane układy nowego typu, których wspólnym mianownikiem jest usprawniona litografia. Proces technologiczny wynoszący 7 nm to kolejny skok względem obecnego standardu w postaci 10 nm. Apple już przedstawiło swój układ A12 w nowych iPhone’ach, a niedługo poznamy pierwszych reprezentantów z Kirin 980 – Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro. Wciąż czekamy na prezentację Snapdragona 855, jak i pierwsze urządzenia z tą jednostką. Analogicznie z propozycją Samsunga w postaci Exynosa 9820. W takim razie czego spodziewać się po układach nowej generacji?

Układy nowej generacji to nie tylko wyścig na cyferki

Jednak możemy zacząć od przewidywań. Tradycyjnie to Apple A12 najlepiej wypada w testach CPU (powyżej w Geekbench) z wykorzystaniem jednego rdzenia. To akurat standard w przypadku Amerykanów. W Sieci pojawiły się również pierwsze testy układu od Huawei, który teoretycznie ma być lepszy od jednostki Apple, ale w tym teście tego nie widać. Co ciekawe też Snapdragon 855 został już przetestowany, ale w jego przypadku możemy mieć na względzie, że mamy do czynienia z wciąż rozwijanym produktem. Niemniej wyniki zbliżone do Kirin 980 zapewne będą zbliżone ze względu na zastosowanie tych samych – u podstaw – typów rdzeni.

Zobacz też: Pobierz animowane tapety z Pixela 3!

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że obecna wydajność urządzeń mobilnych jest już na takim poziomie, że rozleniwia programistów. Dlatego dużo większe znaczenie może mieć zużycie energii, aczkolwiek w tym wypadu ciężko będzie zestawić poszczególne modele. Pod znakiem zapytania są też moduły 5G, których główną wadą jest generowanie wysokich temperatur.

źródło: Twitter via Reddit

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy