Obecna generacja urządzeń mobilnych zbliża się do swego rodzaju emerytury. Tak naprawdę już poznaliśmy wybrane układy nowego typu, których wspólnym mianownikiem jest usprawniona litografia. Proces technologiczny wynoszący 7 nm to kolejny skok względem obecnego standardu w postaci 10 nm. Apple już przedstawiło swój układ A12 w nowych iPhone’ach, a niedługo poznamy pierwszych reprezentantów z Kirin 980 – Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro. Wciąż czekamy na prezentację Snapdragona 855, jak i pierwsze urządzenia z tą jednostką. Analogicznie z propozycją Samsunga w postaci Exynosa 9820. W takim razie czego spodziewać się po układach nowej generacji?

Układy nowej generacji to nie tylko wyścig na cyferki

Jednak możemy zacząć od przewidywań. Tradycyjnie to Apple A12 najlepiej wypada w testach CPU (powyżej w Geekbench) z wykorzystaniem jednego rdzenia. To akurat standard w przypadku Amerykanów. W Sieci pojawiły się również pierwsze testy układu od Huawei, który teoretycznie ma być lepszy od jednostki Apple, ale w tym teście tego nie widać. Co ciekawe też Snapdragon 855 został już przetestowany, ale w jego przypadku możemy mieć na względzie, że mamy do czynienia z wciąż rozwijanym produktem. Niemniej wyniki zbliżone do Kirin 980 zapewne będą zbliżone ze względu na zastosowanie tych samych – u podstaw – typów rdzeni.

Zobacz też: Pobierz animowane tapety z Pixela 3!

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że obecna wydajność urządzeń mobilnych jest już na takim poziomie, że rozleniwia programistów. Dlatego dużo większe znaczenie może mieć zużycie energii, aczkolwiek w tym wypadu ciężko będzie zestawić poszczególne modele. Pod znakiem zapytania są też moduły 5G, których główną wadą jest generowanie wysokich temperatur.

 

źródło: Twitter via Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.