Nokia 8 przeszła testy DxOMark – wynik pozostawia wiele do życzenia

Łukasz Pająk Newsy 2018-01-13

Nokia 8 nie jest najnowszym smartfonem. Została zaprezentowana we wrześniu ubiegłego roku i wrażenia po prezentacji były mieszane. Finowie nie postawili na możliwie najlepsze rozwiązania dostępne na rynku i niczym szczególnym nie wyróżnili swojej propozycji. Jedynie w Polsce cena była stosunkowo rozsądna w porównaniu do początkowych wycen konkurencji. Dopiero teraz Nokia 8 przeszła testy DxOmark, których zadaniem jest ocena możliwości aparatu.

HMD Global postanowiło na nowo powiązać fińską markę z ZEISS. Swego czasu było to jedno z najlepszych rozwiązań. Podczas naszych testów odnieśliśmy wrażenie, że flagowy produkt Nokii nie wyróżnia się również pod tym względem i wspomniana współpraca w głównej mierze ma charakter marketingowy – podobnie jak w zestawieniu Huawei i Leica. Na szczycie list DxOMark są takie modele, jak Google Pixel 2 (98), Apple iPhone X (97) i Huawei Mate 10 Pro (97). W nawiasach podałem liczbę punktów, które uzyskały poszczególne modele. Z kolei Nokia 8 może pochwalić się wynikiem 68 punktów, więc słabszym niż chociażby Apple iPhone 6 (73) z 2014 roku. Nie da się ukryć, że jest to zawód. DxOMark wymienia jako wady niski poziom detali w zdjęcia, wysoki poziom szumów i dużą utratę jakości, gdy zdecydujemy się przybliżać scenę. W przypadku filmów wytknięto problemy z ustawianiem ostrości, gdy jest mało światła czy też ograniczony zakres tonalny.

Zobacz też: LG nie ma zamiaru regularnie wydawać smartfonów.

DxOMark nie jest najlepszym serwisem do porównywania zdjęć, aczkolwiek tak duże różnice sprawiają, że Nokia ma co nadrabiać. Miejmy nadzieję, że nadchodzące modele – możliwe, że z trzema aparatami – pokażą zupełnie nową jakość.

źródło: DxOMark • Huawei i Leica to czysty zabieg marketingowy… ale jednak telefon jest w pierwszej trójce 😉
  Ale jak dla mnie DxOMark nie jest żadnym wyznacznikiem. Szkoda że nie ma firmy / portalu który by podszedł naprawdę profesjonalnie i bezstronnie do całej sprawy i zaczął robić porządne testy, porównania i system ocen 🙂

 • crux

  Łukasz, najbardziej miarodajne testy to tzw. ślepa proba. Metoda oceny nie jest skomplikowana, wybiera lud to co się najbardziej podoba 🙂 Wprowadzicie stały cykl porównania telefonów z tej samej półki cenowej, będzie cennym materiałem.

 • Zdzisław Dyrman

  Podobno optyka w tym aparacie jest całkiem niezła tylko nie może pokazać pełni możliwości przez kiepski soft. Czyli problem teoretycznie może zostać rozwiązany wraz z któraś aktualizacją jeśli Nokia się postara.

  • Kris

   Teoretycznie na to samo cierpi Sony, świetny hardware i kiepski software, ale chwila, Sony naprawia już swój software dobre kilka lat:)

  • ArTenT

   to prawda. Sam posiadam Nokię 8 i mogę potwierdzić, że na stockowym sofcie do aparatu delikatnie mówiąc nie jest najlepiej. dla każdego posiadacza tego telefonu polecam zainstalowanie google camera mod. Po wgraniu tego softu (szczególnie błyszczy tutaj HDR+) zdjęcia są na poziomie s7/s8. Różnica jest widoczna gołym okiem i nie jest to tylko różnica w szumie ale np. zdjęcia robione nocą są w końcu zdjęciami a nie czarną plamą 🙂

 • Znowu Na DXO będą Groma Hejtu Przy okazji Ja bym sugerował że winą tego słabego „ustawionego” Wyniku jest natywny Software w Apce Nokia Camera Rozwiązanie tego Problemu to Google Camera Mod Radzi lepiej z Aparatami Nokii niż Natywna Nokia Camera

  • Łukasz Pająk

   Troszkę nie po polsku, ale powiedzmy, że zrozumiałem. Każdy smartfon można zmodyfikować, ale testować powinno się na ustawieniach od producenta.

  • Filodendron

   Mógłbyś skończyć z tą głupią manierą pisania prawie każdego słowa wielką literą? Twoja klawiatura nie ma kropki?

 • stark2991

  Nokia 8 była wyraźnie tańsza w dniu premiery nie bez powodu. Może to dla niektórych szok, ale przeciętny aparat to nic niezwykłego w takiej cenie. Przynajmniej widzicie za co dopłacie w przypadku Samsunga czy innych flagowców

  • Łukasz Pająk

   Tylko Nokia również wyraźnie odstaje od OnePlusa, a tutaj mamy jeszcze inną półkę cenową.

   • stark2991

    Czy odstaje to bym nie był pewny, bo DxO nie jest żadnym wyznacznikiem, a 5T robi naprawdę kiepskie zdjęcia nocne.

    • Łukasz Pająk

     Akurat nie bazuję na DxO. OP5T też nie jest królem zdjęć, ale mam wrażenie, że lepiej sobie ogólnie radzi niż Nokia 8.

 • Filodendron

  Tak jak już kiedyś pisałem… Te nowe Nokie są nudne jak flaki z olejem. Ani wyposażenie, ani wygląd, a teraz jeszcze wychodzi, że i aparat jak „za króla Ćwieczka”. Niech giną!

  • stark2991

   Nie przesadzasz aby? To ich pierwszy flagowiec po odrodzeniu. Wiem, że każdy oczekiwał że Nokia wywróci rynek do góry nogami, ale to tak nie działa. Jak na pierwszy rok i tak odnieśli sukces, i mają nad czym pracować na kolejne lata

   • Filodendron

    Wyrażam opinię na podstawie tego, jak i całej reszty, którą wypuścili niedawno. Nie ma w nich kompletnie NIC ciekawego. Jakie to ma znaczenie, że to pierwszy flagowiec po odrodzeniu? Przecież widzą, jak wyglądają flagowce i jakie mają podzespoły. Jak chcą w ogóle konkurować z innymi markami, skoro na start wypuszczają takie byle-co? Znaczy, że jak pierwszy, to nie można krytykować? 🙂 Przecież I tak musieli zainwestować w wypuszczenie tego, co się pokazało. Więc jaki był problem, żeby np. wypuścić mniej modeli, ale z lepszym wykonaniem i podzespołami? Tak się „skradając”, na pewno rynku nie podbiją. Jeśli teraz się mało kto zainteresuje tymi telefonami, to odniosą finansową stratę, i w następną edycję w ogóle nie zainwestują, bo będą mieli jedynie długi.

    • stark2991

     Nic bym nie mówił, ale dopisałeś na końcu „niech giną!” więc zainterweniowałem.x