Technologia wkracza do kolejnych dziedzin życia, także do rolnictwa. Jednym z tego przykładów są inteligentne uprawy. Okazuje się, że internet rzeczy może znacząco usprawnić funkcjonowanie gospodarstw rolnych.

Inteligentne uprawy – jak to działa?

Na przełomie tego roku rozpoczęto realizację pierwszego w Polsce komercyjnego projektu z obszaru e-rolnictwa przy wykorzystaniu technologii Narrowband-IoT. W przedsięwzięcie zaangażowała się spółka eAgronom oraz operator T-Mobile.

Inteligentne uprawy funkcjonują dzięki specjalnym czujnikom SuperSpot Agri – pierwsze z nich trafiły już do klientów spółki eAgronom. Urządzenia pozwalają kontrolować stan upraw oraz dostarczają dane potrzebne do optymalizacji procesu produkcji. Co 10 minut czujniki dokonują pomiaru i przesyłają uzyskane wyniki z dowolnego miejsca w Polsce do urządzenia z zainstalowanym programem.

Użytkownik może np. sprawdzić temperaturę i wilgotność gleby, znajdując się w dużej odległości od swojej uprawy. Dane z czujników są przechowywane na specjalnej platformie. Dzięki temu można potem do nich wrócić i je przeanalizować. Same czujniki nie potrzebują do działania dodatkowej infrastruktury, np. w postaci kabli. Użytkownik sam może zamontować urządzenie i aktywować je za pomocą smartfona.

Czytaj także: Xiaomi MIUI+ także na MacBookach i smartfonach z układami MediaTeka

Czujniki są podłączone do chmury. Mogą działać nawet na terenach, w których sygnał sieci GSM jest słaby. Urządzenia korzystają bowiem z wąskopasmowej łączności z Internetem Rzeczy zapewnianej przez T-Mobile. Takie rozwiązanie wpływa też korzystnie na żywotność baterii w czujnikach. W 2020 r. zasięg sieci Narrow Band T-Mobile objął 94% obszaru Polski.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.