praca przy komputerze zdrowie nadgarstek

Choroba Parkinsona i nowe technologie. Innowacyjna i bezinwazyjna metoda leczenia w Polsce

4 minuty czytania
Komentarze

Według szacunków choroba Parkinsona dotyka w Polsce około 80-90 tysięcy osób, z czego od 10 do kilkunastu procent z nich kwalifikuje się do operacyjnego leczenia. Objawia się ona spowolnieniem ruchowym, problemami z równowagą, ale również drżeniem rąk. Podczas webinaru Szpitala Medicover neurochirurg prof. hab. med. Mirosław Ząbek przedstawił innowacyjną metodę leczenia drżenia polskim medykom.

Spotkanie było dedykowane neurologom i neurochirurgom. Koncentrowało się na pionierskiej technologii MRg FUS, która oferuje nowe możliwości leczenia drżenia samoistnego oraz Parkinsona.

Choroba Parkinsona — leczenie drżenia rąk

Od lutego bieżącego roku w warszawskim Szpitalu Medicover przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem właśnie tej metody. Tylko profesor Mirosław Ząbek wraz ze swoim zespołem neurochirurgów przeprowadza te zabiegi w naszym kraju, jako jedyny specjalista.

MRg FUS wykorzystuje skoncentrowane wiązki ultradźwięków, które, sterowane za pomocą rezonansu magnetycznego, są skoncentrowane na dysfunkcyjnych strukturach mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie objawów drżenia. Wiązka zwiększa temperaturę tkanek docelowych, wywołując wstępne, w zupełności odwracalne na tym etapie ich uszkodzenie. Dopiero potwierdzenie kliniczne ustąpienia drżenia pozwala na zastosowanie ostatecznej ablacji wadliwej struktury. Pacjent w czasie zabiegu pozostaje w pełni świadomy. Procedura nie wymaga otwierania czaszki pacjenta, trwa zaledwie ok. dwóch godzin, a objawy choroby ustępują natychmiast, na stole operacyjnym. Bezinwazyjność i wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu, czyni to rozwiązanie przełomową alternatywą dla metod chirurgicznych i farmakoterapii, stosowanych dotychczas do leczenia drżenia.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek cytowany przez serwis innowacje.newseria.pl

Na stronie www.parkinson.medicover.pl można znaleźć informacje dotyczące przebiegu zabiegu:

Bezpośrednio przed zabiegiem miejscowo zostanie zastosowany lek znieczulający, a do głowy przymocowana będzie specjalna rama, która stabilizuje głowę Pacjenta w trakcie zabiegu.

Podczas całego zabiegu monitorowane będzie tętno, ciśnienie krwi oraz poziom tlenu we krwi. Pacjent pozostanie przytomny, by komunikować się z zespołem terapeutycznym przez cały czas trwania zabiegu. W przypadku pojawienia się dyskomfortu jest możliwość zastosowania dodatkowych leków.

W hełmie na szczycie głowy krążyć będzie chłodna woda, a personel zadba o to, aby Pacjentowi nie było zimno. Pacjent otrzyma także specjalny przycisk, którego będzie mógł użyć w dowolnym momencie, aby przerwać zabieg z jakiegokolwiek powodu.

Po każdym podaniu dawki energii tak zwanej sonikacji lekarz poprosi o wykonanie określonych zadań, celem dokonania oceny poprawy w zakresie drżenia. Zadania te mogą obejmować np. dotknięcie nosa palcem czy rysowanie spirali.

Metoda MRg FUS to przełom w leczeniu

Działania profesora Ząbka i jego zespołu specjalistów stanowią przełom w leczeniu drżenia w chorobie Parkinsona. Dostępność tej bezinwazyjnej metody daje nowe perspektywy dla pacjentów, otwierając drogę do skutecznego i mniej obciążającego leczenia.

Podczas prelekcji głos zabrała również dr n. med. Justyna Zielińska-Turek, która omówiła proces kwalifikacji pacjentów do zabiegu z użyciem MRg FUS.

Jednym z głównych punktów podkreślanych przez dr Zielińską-Turek było to, że pacjenci często zgłaszają się do nich z niepełną diagnozą. Dlatego podstawowym wskazaniem do zabiegu jest istnienie pewnej diagnozy -choroba Parkinsona lub drżenie samoistne. Konkretnym wskazaniem jest drżenie kończyn, ponieważ ta technologia nie może być stosowana w drżeniu na przykład głowy. Dodatkowo, pacjenci muszą mieć wyczerpane możliwości dalszej optymalizacji farmakoterapii.

Dr Zielińska-Turek opisała również szczegółowo przebieg ścieżki pacjenta — od diagnozy do finalnego zabiegu. Wskazała na konieczność wykonania różnych badań już na etapie kwalifikacji. Są one istotne, by ocenić stan pacjenta, dotychczasową terapię farmakologiczną i ocenić, czy spełnia on kryteria konieczne do podjęcia bezinwazyjnego zabiegu MRg FUS.

Dobry odbiór tego spotkania daje nadzieję na zwiększenie świadomości społecznej (w tym świadomości medyków) na temat nowoczesnych, dostępnych w Polsce, metod leczenia uciążliwych objawów w chorobie Parkinsona i w drżeniu samoistnym. Pozwala również sądzić, że tego typu wydarzenia na stałe zagoszczą w kalendarzu Szpitala Medicover, co pozwoli nam na tworzenie warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia.

Dodała Annia Nipanisz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Webinar Szpitala Medicover był promowany przez m.in. Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Fundację Chorób Mózgu, Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Obecność ponad siedemdziesięciu medyków potwierdza duże zainteresowanie środowiska medycznego nowoczesnymi technologiami i metodami leczenia.

Choroba Parkinsona to uciążliwa choroba, której przyczyny nadal nie są znane. Wyeliminowanie objawów drżenia, które dotyka 76% pacjentów, jest szansą na lepszą jakość życia dla chorych, ich rodzin oraz opiekunów.

Motyw