Zdjęcie uśmiechniętego złotego retrievera patrzącego w kamerę, z rozmytym tłem przedstawiającym krzesła i osobę w niebieskim ubraniu.

Dzięki Earth Species Project zrozumiesz swojego psa. Narzędzia AI pozwalają odczytać komunikację zwierząt

5 minut czytania
Komentarze

Każdy z nas jako dziecko oglądał bajki, w których postacie potrafiły porozumiewać się ze zwierzętami. I większość z nas prawdopodobnie marzyła o tym, aby tę umiejętność opanować i stać się niczym Doktor Dolittle. Okazuje się, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do odgadnięcia sekretu komunikacji różnych gatunków. A to wszystko za sprawą Earth Species Project (ESP) i narzędzi sztucznej inteligencji.

Być jak Doktor Dolittle

Earth Species Project. Dorosły słoń i mały słoń chodzące przez czerwoną, afrykańską ziemię.
Fot. Pixabay / Pixabay

Postęp człowieka w procesie rozumienia „mowy” zwierząt jest ogromny. Nie tylko naukowcy są bardziej świadomi tego, jak przebiega przepływ informacji między gatunkami, właściciele zwierząt domowych także. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o behawiorystach psów i kotów, a teraz specjalistów zajmujących się badaniem ich zachowań jest coraz więcej. Odczytywanie sygnałów, jakie dają nam nasze pupile to jedno, ale nadal dużą niewiadomą pozostaje to, czy my możemy komunikować się w ich „języku”. Dobrze byłoby po prostu posłużyć się takim narzędziem jak Asystent Google czy nawet Siri po polsku, ale sprawa nie jest taka prosta.

Zgłębianiem tajników porozumiewania się zwierząt zajmuje się Earth Species Project (ESP). Jest to innowacyjna inicjatywa, która wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), do dekodowania komunikacji zwierząt. Organizacja dąży do przełamania barier międzygatunkowych i pogłębienia naszej wiedzy o zwierzętach oraz ich zachowaniach.

Naukowcy i AI z misją zrozumienia zwierząt

Korzystamy z AI, aby słuchać wszystkich gatunków zwierząt na Ziemi.

earthspecies.org

Głównym celem ESP jest tworzenie otwartej platformy badawczej, która umożliwiałaby naukowcom z różnych dziedzin – od biologii po informatykę – współpracę nad rozszyfrowaniem „języków” zwierząt. Dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji organizacja planuje zdekodować złożone sygnały i wzorce komunikacyjne wykorzystywane przez zwierzęta, takie jak dźwięki, gesty, czy nawet wysyłane przez nie biochemiczne sygnały.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest przekonanie, że lepsze zrozumienie komunikacji zwierząt nie tylko poszerzy naszą wiedzę na temat samej natury, ale również pomoże w ochronie zagrożonych gatunków, poprawi dobrostan zwierząt oraz zainspiruje do nowych rozwiązań w dziedzinie technologii komunikacyjnych. Choć AI w medycynie czy biologii nie jest niczym nowym, w tym przypadku daje naprawdę spore możliwości.

Jaka jest metoda badawcza Earth Species Project?

Jak działają naukowcy, aby zdekodować proces komunikacji zwierząt? W dużym skrócie w ESP posługuje się sztuczną inteligencją do wykonywania operacji, takich jak wykrywanie i klasyfikacja wokalizacji zwierząt, a także oddzielanie wokalizacji od hałasu tła. Z użyciem algorytmów uczenia maszynowego, w tym uczenia głębokiego, ESP analizuje zebrane dane, aby znaleźć powtarzające się wzorce i zależności, które mogą wskazywać na specyficzne „znaczenia” w komunikacji.

Tłumaczenie: Z radością ogłaszamy międzygatunkowy alfabet fonetyczny. Precyzyjny, zwięzły i możliwy do interpretacji system oparty na sztucznej inteligencji, zaprojektowany do transkrypcji dźwięków zwierząt na tekst, otwiera niezliczone nowe możliwości w bioakustyce

Dzięki temu możliwe jest stworzenie schematu charakterystycznego dla danego gatunku. Teraz następuje czas na analizę wzorców, przypisując im potencjalne znaczenia lub funkcje w kontekście zachowań i interakcji zwierząt.

Użycie AI i uczenia maszynowego w projekcie ESP pozwala na przetwarzanie i analizę dużych ilości danych w sposób, który byłby nieosiągalny dla ludzkich badaczy. Dzięki temu projekt ma potencjał do odkrycia zupełnie nowych wniosków i zrozumienia złożonych systemów komunikacyjnych w świecie zwierząt.

Earth Species Project pracuje nad dwukierunkową komunikacją

Być może o takich projektach słyszeliście już niejednokrotnie. Ale celem ESP jest nie tylko klasyfikacja języka danego gatunku. Najbardziej ambitnym elementem pracy organizacji jest tworzenie dwustronnej komunikacji ze zwierzętami. Pomysł opiera się na podejściu stosowanym przy opracowywaniu dużych modeli językowych, takich jak te, które obsługują ChatGPT i powiązane narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, pozwalające ludziom na prowadzenie werbalnego dialogu z maszynami. 

Walenie w czarno-białej tonacji widziane z góry w ciemnej wodzie.
Fot. Emma Li / Pexels

W 2023 roku w ramach projektu ESP opublikowany został pierwszy w historii podstawowy model wokalizacji zwierząt i pierwsze w historii zbiory danych porównawczych dotyczących wokalizacji i ruchu zwierząt. To pierwszy krok do osiągnięcia celu dwukierunkowej komunikacji.

Warto jednak wiedzieć, że Earth Species Project nie jest wolny od kontrowersji. Istnieje obawa, jak badania mogą wpływać na osobniki, szczególnie jeśli wymagają one ingerencji w ich naturalne środowisko. Kwestie etyczne dotyczą również potencjalnego wykorzystania wyników analiz. Wiedza może być przecież użyta w sposób szkodliwy, na przykład do manipulowania zachowaniami całych grup ssaków czy ptaków. Oprócz tego należy się zastanowić, co się stanie, jeśli z jakiegoś powodu komunikat wysyłany z pomocą AI do poszczególnych gatunków będzie błędny i osobniki źle nas zrozumieją. Nie zmienia to jednak faktu, że cała idea dekodowania komunikacji zwierząt jest fascynująca i należy mieć nadzieję, że osoby się nią zajmujące, będą prowadzić badania w sposób jak najbardziej etyczny.

Źródło: Earth Species Project, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Helena Lopes / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw