Robotyczna ręka z białymi palcami zbliża się do ludzkiego palca wskazującego, symulując gest dotykania.

Era AI w medycynie. Czy da się do tego przygotować?

5 minut czytania
Komentarze

AI w medycynie to już pewność od kilku lat. Opanowała już większość sektorów, a dzięki niej pewne procesy są optymalizowane. Ma swoich przeciwników i zwolenników, choć każdy z tych obozów będzie musiał przygotować się do przyjęcia nowych regulacji w swoich zawodach. Sztuczna inteligencja (z)rewolucjonizuje praktykę medyczną, a my zadajemy kluczowe pytania, ze względu na bezprecedensowe zainteresowanie tematem już dzisiaj. Jak kreuje się przyszłość nowych lekarzy? Czy posiądą odpowiednią wiedzę, by przejść gładko przez tę rewolucję?

AI w medycynie to też kolejna porcja nauki dla obecnych i przyszłych lekarzy

Niezwykle szybki postęp AI w medycynie spowodował poważną zmianę paradygmatu. Jak czytamy na stronie nature.com lekarze powinni rozumieć podstawy technologiczne związane ze sztuczną inteligencją, rozumieć potencjalne zagrożenia związane z jej wykorzystywaniem oraz jakie środki ostrożności należy podjąć, aby zminimalizować to ryzyko.

Jak słusznie zauważają autorzy artykułu opublikowanego na serwisie medicalfuturist.com, aby pracownicy ochrony zdrowia pozostali z najświeższą wiedzą na temat AI w medycynie powinni oni:

  • Znać kluczowe w tym aspekcie definicje: rozumieć różnice pomiędzy terminami związanymi z AI, takimi jak uczenie maszynowe, deep learning.
  • Posiadać podstawową wiedzę na temat tego, w jaki sposób wykorzystuje się różne techniki sztucznej inteligencji (np. przetwarzanie języka naturalnego, sieci neuronowe),
  • Znać i rozpoznawać poziomy sztucznej inteligencji oraz ich wpływ na system ochrony zdrowia. Poziomów wyróżnia się 3: sztuczna inteligencja niska (ang. artificial narrow inteligence), sztuczna inteligencja średnia (ang. artificial general intelligence) oraz sztuczna inteligencja wysoka (ang. artificial super intelligence)
  • Znać niebezpieczeństwa oraz korzyści, a w tym, etyczne implikacje, wątpliwości dotyczące ochrony danych i bezpieczeństwa, ale również zoptymalizowany proces diagnostyczny, spersonalizowane leczenie pacjentów.

Każdego roku pojawia się coraz więcej badań, niż rok wcześniej. Powstaje wiele artykułów dziennikarskich, przygotowywane są konferencje w różnych zakątkach świata. Ze względu jednak na pandemię fake newsów, przydatny byłby aktualizowany zbiór nowości na temat AI w medycynie.

Jakim językiem posługuje się AI?

Choć na ten moment nauka kodowania nie jest wymagana przez uczelnie medyczne, ta umiejętność z pewnością przyda się kiedyś lekarzom. Nie chodzi tu jednak o języki typowo programistyczne jak, chociażby python, ale ucząc się kodowania, lekarze mogą dużo lepiej zrozumieć techniczne zawiłości związane z obecnością AI w medycynie. 

Dużo mówi się dzisiaj o potrzebie komunikowania się, ale nie chodzi tylko o języki obce. Celem powinno być to, aby firmowy programista mógł porozumieć się bez żadnych przeszkód ze zwykłym pracownikiem, który nie ma zbyt wiele wspólnego z programowaniem. Medycy znający określoną terminologię, będą w stanie dużo precyzyjniej opisać potrzeby wynikające z codziennego użytkowania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.

Jaki są Twoje umiejętności, które wyróżniają Cię na tle rówieśników?

Również debatowano na łamach medicalfuturist.com na temat związany z tym, w jaki sposób najlepiej wpasować się w nową rzeczywistość, która tworzy się na naszych oczach. Z tego względu należy się przystosować do tej rewolucji i przygotować na zmiany. 

Dzięki AI w medycynie typuje się powstanie nowych zawodów, które będą doskonale łączyć wiedzę medyczną z umiejętnościami z zakresu sztucznej inteligencji. Będą one kluczowe dla sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zapytałam ChatGPT o wytypowanie przyszłych, możliwych zawodów w medycynie, które będą obejmować umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji. Na ten moment, można wyróżnić zawody takie jak:

  1. Analityk medyczny — specjalista, który będzie zajmował się analizą dużych zbiorów danych medycznych, używając narzędzi sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu wykrycia wzorców i pracowania nowych strategii. 
  2. Inżynier biomedyczny — specjalista zajmujący się projektowaniem, budową i testowaniem urządzeń medycznych z wykorzystaniem AI, czyli na przykład robotów chirurgicznych, urządzeń do diagnozowania chorób.
  3. Specjalista ds. jakości poprawy procesów — osoby odpowiedzialne za rozwijanie strategii poprawy jakości i efektywności w placówkach medycznych z wykorzystaniem analizy danych i sztucznej inteligencji.
  4. Lekarz ds. sztucznej inteligencji — specjalista, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i narzędzi uczenia maszynowego do diagnozowania i leczenia pacjentów. 
  5. Specjalista ds. bezpieczeństwa i ochrony danych — specjalista odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności danych medycznych, w tym danych pacjentów przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz innych narzędzi technologicznych. 
  6. Konsultant ds. sztucznej inteligencji — osoba, która doradza placówkom medycznym w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji, w zakresie planowania, implementacji i oceny skuteczności systemów sztucznej inteligencji.
fot. Depositphotos/photo_pw

Czy wiesz, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja w Twojej specjalności medycznej?

Po raz kolejny kłania się rozumienie tej niezwykłej technologii. AI w medycynie będzie miało ogromną rolę. Sztuczna inteligencja nie zastąpi jednak w pełni medyków. Rolą lekarza będzie racjonalnie ocenianie, stworzonych przez AI nowoczesnych metod leczenia.

Lekarzy przyszłości czeka nie lada wyzwanie. Oprócz standardowej wiedzy, której na studiach medycznych zdecydowanie nie brakuje, studenci kierunków lekarskich będą musieli stale ją uzupełniać  o nowe wiadomości z zakresu AI w medycynie. Przyda się zdecydowanie medyczne doświadczenie w praktyce lekarskiej, wiedza z zakresu biologii i patologii, znajomość technologicznych i technicznych terminów, ale ludzka czujność w nadzorowaniu sztucznej inteligencji. 

Może już za jakiś czas, będziemy mogli napisać, że sztuczna inteligencja stworzyła lek na chorobę, której my, ludzie, nie umieliśmy się pozbyć od setek lat? 

Motyw