Zaćmienie księżyca
LINKI AFILIACYJNE

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne z Polski. Oto kiedy i jak możesz je obejrzeć

2 minuty czytania
Komentarze

Dni są coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe. Jednak w tym konkretnym wypadku to dobrze, ponieważ im będzie ciemniej, tym bardziej spektakularny widok nas czeka. Zmiana czasu także będzie w tym przypadku działała na naszą korzyść. A wszystko dlatego, że czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca, które będziemy mogli podziwiać późnym wieczorem. 

Zaćmienie Księżyca już w sobotę

Zaćmienie księżyca

W nocy pomiędzy 28 a 29 października będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Kulminacja tego zjawiska będzie miała miejsce o 22:15, kiedy to cień Ziemi przysłoni około ⅛ tarczy Srebrnego Globu.   Jak podkreślił w rozmowie Nauka w Polsce astronom Jerzy Rafalski, związany z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu:

Zaćmienia często występują w parach. Tym razem nie jest inaczej. Przyczyną tego jest fakt, że Księżycowi potrzeba mniej więcej miesiąca, by dokonać pełnego obiegu wokół Ziemi. Gdy miało miejsce zaćmienie Słońca, Księżyc znajdował się między nami a naszą centralną gwiazdą. Po upływie blisko dwóch tygodni przemieści się na drugą stronę Ziemi. W efekcie Ziemia, oświetlana przez Słońce, rzuci swój cień na Księżyc.

Zaćmienie, mimo że częściowe, będzie doskonale widoczne z naszego kraju. Początek tego fenomenu to godz. 20.02, kiedy to rozpocznie się zaćmienie w postaci półcieniowego, czyli niewywołanego bezpośrednio przez cień Ziemi. Następnie, o godz. 21.35, Księżyc zacznie wkraczać w ziemski cień. Największe nasilenie zjawiska będzie miało miejsce o godz. 22.15, a całość zakończy się w okolicach 22:52. Tym samym będziemy mieli do dyspozycji całkiem długie okienko, aby zobaczyć zaćmienie naszego naturalnego satelity. 

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe o tej porze roku, warto się wyposażyć w ciepłe ubranie, koce, oraz termos z gorącą herbatą. Warto także wyposażyć się w jakiś, chociażby amatorski teleskop. A będzie na co patrzeć. Jak podkreśla astronom:

Spodziewajmy się, że dolny, lewy fragment Księżyca będzie wyglądać tak, jakby został 'ugryziony’, mimo że faza Księżyca będzie pełna. Cień Ziemi jedynie delikatnie przetoczy się po powierzchni Księżyca, zakrywając przy tym jedynie około jednej ósmej jego tarczy.

Teleskop

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że będzie to bezchmurny wieczór. Jeśli nie, to zaćmienie Księżyca będzie zaćmione przez chmury.

Źródło: naukawpolsce, YouTube 

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.