Misja Mars 2020

Co szykuje SpaceX, NASA i inne agencje w 2023 roku – misje, które warto śledzić

5 minut czytania
Komentarze

NASA, SpaceX i inne agencje już szykują się na 2023 rok. Plany są ambitne, a astronomowie cieszą się z faktu kolejnych podbojów kosmosu. Część z nich to kontynuacja bieżących misji, inne to zupełnie nowe eskapady, które z pewnością odpowiedzą na wiele nurtujących pytań. Jakie misje czekają nas w 2023 roku i które warto śledzić?

Misje kosmiczne w 2023 roku

Misja BepiColombo

Merkury

Misja BepiColombo to wspólny projekt ESA i Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA). Ma na celu dowiedzieć się więcej o tym, jak powstała planeta najbliższa Słońcu, czyli Merkury. Naukowcy chcą też sprawdzić, z czego dokładnie jest zbudowana i co mówi nam o narodzinach naszego Układu Słonecznego. Misja rozpoczęła się kilka lat temu i ma potrwać siedem lat. BepiColombo ma przelecieć aż sześć razy obok Merkurego aż w końcu „wkroczy” na jego orbitę w 2025 roku. Na 2023 rok planowany jest trzeci przelot obok planety, co z pewnością zostanie uwiecznione na kolejnych zdjęciach i pozwoli pozyskać więcej informacji na temat tego gorącego ciała niebieskiego.

Parker Solar Probe od NASA

życie na Wenus do zamieszkania

Sonda Parker Solar Probe wystartowała w celu okrążania Słońca, wykonując liczne bliskie podejścia. Ma zbadać przepływy energii czy wiatr słoneczny. Aby osiągnąć te cele, statek kosmiczny jest wyposażony w specjalne instrumenty. W sierpniu 2023 roku planowany jest szósty przelot obok Wenus – co z pewnością zobaczymy na nowych fotografiach.

Wyprawa na Jowisza i jego księżyce

Ta misja budzi chyba moje największe emocje. JUpiter ICy moons Explorer – w skrócie JUICE – to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem są wielokrotne przeloty obok satelitów Jowisza, Ganimedesa, Callisto i Europy. To właśnie ten ostatni księżyc fascynuje wielu naukowców, ponieważ tutaj może skrywać się życie. Satelita ten ma bowiem lodową powierzchnię, pod którą może znajdować się płynny ocean, a tam proste formy biologiczne.

Naukowcy chcą za pomocą misji:

  • Sprawdzić charakterystykę warstw oceanu na księżycach Jowisza,
  • Wykryć domniemane podpowierzchniowe zbiorniki wodne,
  • Mapować topografię,
  • Ustalić strukturę geologiczną i składowe powierzchni,
  • Zbadać właściwości fizyczne skorup lodowych,
  • Scharakteryzować wewnętrzny rozkładu masy, dynamiki i ewolucji wnętrz,
  • Zbadać egzosferę,
  • Zbadać wewnętrzne pole magnetyczne Ganimedesa i jego interakcję z magnetosferą.
Księżyc Europa clipper
nasa

JUICE ma zostać wystrzelony w 2023 roku z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Po trwającym od 7 do 8 lat rejsie do Jowisza wykorzystującym wspomaganie grawitacyjne Ziemi i Wenus JUICE wejdzie na orbitę wokół Jowisza dopiero w 2031 roku. Sonda wykorzysta przeloty w pobliżu Ganimedesa i Kallisto, aby zoptymalizować orbitę. Misja obejmuje też oczywiście przeloty nad Europą. Skończy się po trzech latach uderzeniem w powierzchnię Ganimedesa.

Kontynuacja Juno

W 2023 roku będzie kontynuowana misja Juno, która ma dostarczyć więcej informacji o księżycu Europa. Sonda ma dostarczyć nowe fotografie naturalnego satelity Jowisza. Ponadto w 2023 roku zbliży się do innego księżyca – Io.

Indyjska misja na Księżyc

W 2023 roku wystartuje misja indyjska o nazwie Chandrayaan 3. Przygotowana została przez Indian Space Research Organization, a jej głównym celem jest umieszczenie lądownika i łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Łazik będzie wyposażony w sejsmometr, eksperyment przepływu ciepła i spektrometry.

Start misji zaplanowano na 2023 r. za pomocą ciężkiego pojazdu nośnego GSLV Mark 3. Lądownik oddzieli się i wejdzie na orbitę księżycową, a następnie wyląduje wraz z łazikiem na biegunie południowym. Satelita przekaźnikowy pozostanie na orbicie księżycowej, aby umożliwić komunikację z Ziemią.

Kontynuacja marsjańskich misji

Zdjęcia z Marsa Curiosity

NASA zamierza kontynuować marsjańskie misje łazików, które obecnie trwają:

  • Perseverance – łazik, który znajduje się nieco na północ od marsjańskiego równika. Celem misji na 2023 rok jest między innymi dostarczenie informacji o warunkach panujących na Marsie i dalsza eksploracja terenu,
  • Curiosity – robot ma zbadać więcej próbek z obszaru Mount Sharp i dostarczyć kolejnych zdjęć.

Na Marsie jest też chiński łazik o nazwie Zhurong. Będzie szukał między innymi wody pod powierzchnią planety.

Artemis II

Artemis II
nasa

W 2023 roku ma też wystartować kontynuacja udanej misji Artemis I, czyli Artemis II. Misja będzie podobna do tej pierwszej, jednak w tym przypadku Orion dwukrotnie okrąży Ziemię, aby upewnić się, że systemy statku działają zgodnie z oczekiwaniami. Co więcej, tym razem w kapsule znajdą się astronauci, którzy przez 8-10 dni będą sprawdzali poprawność działania systemów. Astronauci NASA będą też testowali procedury awaryjne i schron antyradiacyjny. Ta misja ma dać podwaliny do kolejnego etapu – Artemis III, który ma zabrać ludzi na powierzchnię Księżyca.

Elon Musk planuje 100 misji w ramach SpaceX?

Elon Musk potwierdził jakiś czas temu, że SpaceX planuje 100 misji w 2023 roku. Pytanie jednak, co się pod tym kryje – nie każde wydarzenie mógłbym tak nazwać. Wiele nadchodzących „misji” prawdopodobnie wystrzeli duże partie satelitów dla Starlink. Podobnie było w tym roku – wynoszenie „czegokolwiek” na orbitę dotyczyło głównie Starlinka.

Co jednak ekscytującego może się wydarzyć, to testy Starship. Firma niedawno rozpoczęła testy silnika „ognia statycznego” z Booster 7 i Ship 24, dwoma prototypowymi elementami Starship, które zostaną wystrzelone w ramach tej misji. Przypomnę tylko, że ten statek kosmiczny ma istotne znaczenie dla SpaceX. Musk chce bowiem przy jego pomocy, aby pierwsi astronauci dotarli na Marsa w 2029 roku.

Źródło: NASA, space

Motyw