księżyc marsa

Misje na Marsa, które warto obserwować w 2022 roku. Znajdą ślady życia?

3 minuty czytania
Komentarze

Niektórzy naukowcy uważają, że Mars jest pierwszą realną okazją do znalezienia życia poza Ziemią. Cztery trwające misje na Marsa to dobra okazja do rozwikłania wielu zagadek.

Zobacz także: Oto podstawowe funkcje Galaxy Watch4, które warto ustawić na zegarku

Misje na Marsa, które warto śledzić w 2022 roku

Perseverance

Łazik Perseverance od NASA krąży po marsjańskim terenie od ponad 300 soli (czyli dni marsjańskich). Robot wielkości samochodu wylądował w kraterze Jezero. Jest on głęboki na 500 metrów i znajduje się w basenie nieco na północ od marsjańskiego równika.

Perseverance misje na marsa

Od czasu przybycia do miejsca docelowego w lutym 2021 r. łazik był bardzo zajęty. Perseverance pobrał swoje pierwsze dwie próbki z Czerwonej Planety po przewierceniu skały zwanej Rochette.

Do grudnia 2021 roku łazik pobrał swoją szóstą próbkę z Marsa. W sumie ma 43 probówki do napełnienia, które schowa, aby przy przywieźć je na Ziemię. Perseverance dotarł do jednostki geologicznej Jezero Crater Séítah, gdzie zbada geologię i klimat planety w starożytnej przeszłości Marsa.

Misja przetestuje również warunki możliwej eksploracji Marsa przez ludzi, testując metodę wytwarzania tlenu z atmosfery marsjańskiej. Celem jest też scharakteryzowanie warunkóq środowiskowych, takich jak woda i pył oraz poszukiwanie zasobów dla przyszłych odkrywców.

Curiosity

Łazik NASA Curiosity wylądował na kraterze Gale 6 sierpnia 2012 roku i dokonał kilku znaczących odkryć, w tym znalezienia cząsteczek organicznych na Marsie. To jednak nie koniec prac robota.

Zdjęcia z Marsa Curiosity

Obecnie łazik bada Mount Sharp, centralny szczyt w kraterze Marsa Gale, który sięga do trzech mil nad dnem doliny. Obszar ten zawiera wskazówki dotyczące tego, jak Czerwona Planeta zmieniła się w czasie. Był to prawdopodobnie ciepły, mokry i potencjalnie nadający się do zamieszkania świat. Obecnie jest suchą, opuszczoną i zapyloną planetą. Curiosity będzie badać więcej próbek z Mount Sharp i uchwyci piękno Czerwonej Planety na zdjęciach panoramicznych.

Zchurong

W lutym 2021 r. chińska misja Tianwen-1 Mars weszła na orbitę Marsa i wypuściła nowy łazik na Czerwoną Planetę. Łazik o nazwie Zhurong wylądował na Marsie w maju. Zasilany energią słoneczną poruszał się powoli z prędkością 200 metrów na godzinę.

Zhurong Misje na Marsa

Misja Tianwen-1 to pierwsza udana misja międzyplanetarna Chin, której zadaniem jest rozwiązanie jednej z największych tajemnic otaczających Marsa — jego pradawnej wody. Łazik Zhurong będzie szukał wody pod powierzchnią Marsa, w której mogłaby żyć jakakolwiek forma życia. Będzie również szukał dowodów na przeszły klimat Marsa na powierzchni.

Inne misje na Marsa

W 2022 roku zobaczymy również nową misję, która trafi na Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna i partner rosyjski Roscosmos wystartują z misją ExoMars w okresie od 20 września do 1 października.

Misja uwolni łazik Rosalind Franklin. Znajdzie się on na Oxia Planum, obszarze, który prawdopodobnie zawierał pradawną wodę w przeszłości Marsa i prawdopodobnie mógł być siedliskiem życia. Łazik będzie szukał potencjalnego pradawnego życia mikrobiologicznego na Marsie, wiercąc pod powierzchnią planety w poszukiwaniu śladów wody. Będzie również szukał biosygnatur chemicznych, takich jak cząsteczki organiczne.

Wszystkie te łaziki będą operować w różnych częściach Marsa, nigdy nie krzyżując się ze sobą. Każdy z nich wylądował w innej części Czerwonej Planety, badając inny aspekt marsjańskiej historii.

Źródło: inverse

Motyw