ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Perseverance misje na marsa

Misje na Marsa, które warto obserwować w 2022 roku. Znajdą ślady życia?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Niektórzy naukowcy uważają, że Mars jest pierwszą realną okazją do znalezienia życia poza Ziemią. Cztery trwające misje na Marsa to dobra okazja do rozwikłania wielu zagadek.

Zobacz także: Oto podstawowe funkcje Galaxy Watch4, które warto ustawić na zegarku

Misje na Marsa, które warto śledzić w 2022 roku

Perseverance

Łazik Perseverance od NASA krąży po marsjańskim terenie od ponad 300 soli (czyli dni marsjańskich). Robot wielkości samochodu wylądował w kraterze Jezero. Jest on głęboki na 500 metrów i znajduje się w basenie nieco na północ od marsjańskiego równika.

Perseverance misje na marsa

Od czasu przybycia do miejsca docelowego w lutym 2021 r. łazik był bardzo zajęty. Perseverance pobrał swoje pierwsze dwie próbki z Czerwonej Planety po przewierceniu skały zwanej Rochette.

Do grudnia 2021 roku łazik pobrał swoją szóstą próbkę z Marsa. W sumie ma 43 probówki do napełnienia, które schowa, aby przy przywieźć je na Ziemię. Perseverance dotarł do jednostki geologicznej Jezero Crater Séítah, gdzie zbada geologię i klimat planety w starożytnej przeszłości Marsa.

Misja przetestuje również warunki możliwej eksploracji Marsa przez ludzi, testując metodę wytwarzania tlenu z atmosfery marsjańskiej. Celem jest też scharakteryzowanie warunkóq środowiskowych, takich jak woda i pył oraz poszukiwanie zasobów dla przyszłych odkrywców.

Curiosity

Łazik NASA Curiosity wylądował na kraterze Gale 6 sierpnia 2012 roku i dokonał kilku znaczących odkryć, w tym znalezienia cząsteczek organicznych na Marsie. To jednak nie koniec prac robota.

Zdjęcia z Marsa Curiosity

Obecnie łazik bada Mount Sharp, centralny szczyt w kraterze Marsa Gale, który sięga do trzech mil nad dnem doliny. Obszar ten zawiera wskazówki dotyczące tego, jak Czerwona Planeta zmieniła się w czasie. Był to prawdopodobnie ciepły, mokry i potencjalnie nadający się do zamieszkania świat. Obecnie jest suchą, opuszczoną i zapyloną planetą. Curiosity będzie badać więcej próbek z Mount Sharp i uchwyci piękno Czerwonej Planety na zdjęciach panoramicznych.

Zchurong

W lutym 2021 r. chińska misja Tianwen-1 Mars weszła na orbitę Marsa i wypuściła nowy łazik na Czerwoną Planetę. Łazik o nazwie Zhurong wylądował na Marsie w maju. Zasilany energią słoneczną poruszał się powoli z prędkością 200 metrów na godzinę.

Zhurong Misje na Marsa

Misja Tianwen-1 to pierwsza udana misja międzyplanetarna Chin, której zadaniem jest rozwiązanie jednej z największych tajemnic otaczających Marsa — jego pradawnej wody. Łazik Zhurong będzie szukał wody pod powierzchnią Marsa, w której mogłaby żyć jakakolwiek forma życia. Będzie również szukał dowodów na przeszły klimat Marsa na powierzchni.

Inne misje na Marsa

W 2022 roku zobaczymy również nową misję, która trafi na Marsa. Europejska Agencja Kosmiczna i partner rosyjski Roscosmos wystartują z misją ExoMars w okresie od 20 września do 1 października.

Misja uwolni łazik Rosalind Franklin. Znajdzie się on na Oxia Planum, obszarze, który prawdopodobnie zawierał pradawną wodę w przeszłości Marsa i prawdopodobnie mógł być siedliskiem życia. Łazik będzie szukał potencjalnego pradawnego życia mikrobiologicznego na Marsie, wiercąc pod powierzchnią planety w poszukiwaniu śladów wody. Będzie również szukał biosygnatur chemicznych, takich jak cząsteczki organiczne.

Wszystkie te łaziki będą operować w różnych częściach Marsa, nigdy nie krzyżując się ze sobą. Każdy z nich wylądował w innej części Czerwonej Planety, badając inny aspekt marsjańskiej historii.

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy