Dym wydobywający się z podwójnego wydechu samochodowego, z komórką wyświetlającą interfejs aplikacji mObywatel pokazujący informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.
LINKI AFILIACYJNE

Ważna funkcja dla kierowców w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, jak ją włączyć

3 minuty czytania
Komentarze

Wśród wielu usług dostępnych w mObywatelu można znaleźć te, które szczególnie przydają się kierowcom. Z niektórych z nich warto skorzystać przed wyruszeniem w podróż, z innych jeszcze przed samym zakupem samochodu. Resort cyfryzacji przypomniał, jak włączyć jedną z funkcji.

Sprawdzanie punktów karnych w aplikacji mObywatel

Usługa Punkty karne w aplikacji mObywatel pozwala sprawdzić liczbę zgromadzonych punktów. Użytkownik ma również możliwość zobaczenia szczegółów konkretnego naruszenia, jego daty, opisu, miejsca i okoliczności.

Korki uliczne podczas intensywnego opadu śniegu, samochody przykryte śniegiem, widoczne logo "mObywatel 2.0" oraz litery "MC".
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Żeby skorzystać z omawianej funkcji, trzeba zainstalować aplikację mObywatel i aktywować główny dokument, a następnie aktywować usługę mPrawo Jazdy. Wtedy usługa Punkty karne zostanie nam dodana w pakiecie.

Po wejściu w odpowiednią zakładkę w górnej części ekranu zobaczymy liczbę punktów karnych zaznaczoną na czerwono. Jeżeli nie wyświetlają się żadne informacje o punktach, jest to spowodowane jednym z trzech czynników:

  1. Nie mamy punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję.
  2. Przekroczyliśmy limit 24 punktów karnych (lub 20, jeśli to nasze pierwsze prawo jazdy i mamy je krócej niż rok).
  3. Nie mamy uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Obecny limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców to 24. Ci z mniejszym doświadczeniem, czyli cieszący się prawem jazdy mniej niż rok, maksymalnie mogą mieć 20. Dlatego przede wszystkim warto jeździć ostrożnie, a jeśli zdarzyło się wykroczenie – jeździć jeszcze ostrożniej.

komunikat Ministerstwa Cyfryzacji.
zrzuty ekranu z aplikacji mobywatel pokazujące funkcję Punkty karne
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Jeśli zastanawiacie się, ile punktów karnych można dostać za poszczególne wykroczenie i jakie kary finansowe wiążą się z poszczególnymi działaniami, odsyłamy do taryfikatora mandatów. Sprawdźcie również nasz ranking kamer samochodowych oraz propozycje darmowej nawigacji.

Inne usługi dla kierowców w rządowej aplikacji

Wspomniane mPrawo Jazdy zawiera dane z tradycyjnego, plastikowego dokumentu. Poza tym w aplikacji mObywatel znajdziemy inne przydatne funkcje dla kierowców, takie jak np. mPojazd, który pozwala sprawdzić m.in. ważność polisy OC oraz badania technicznego oraz Historia pojazdu – z tej usługi warto skorzystać jeszcze przed zakupem auta, by dowiedzieć się np., jaki przebieg pojazdu odnotowywano w poszczególnych latach.

Aplikacja mObywatel jest szczególnie przydatna dla osób, które dopiero co zdały egzamin praktyczny na prawo jazdy. Kiedyś ze wsiadaniem za kierownicę trzeba było czekać do momentu odbioru plastikowego dokumentu z urzędu. Obecnie w rządowej apce jest tymczasowe prawo jazdy, które możemy aktywować tuż po zdanym egzaminie i na tej podstawie prowadzić pojazdy.

Ci, którzy wolą podróżować jako pasażerowie, mogą z kolei zainteresować się usługą Bezpieczny autobus oraz biletami kolejowymi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Depositphotos / luckyracoon / modyfikacje własne / Ministerstwo Cyfryzacji

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw