mobywatel bilety kolejowe

W aplikacji mObywatel pojawiły się bilety kolejowe od sześciu przewoźników

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Kancelaria Premiera poinformowała, że w aplikacji mObywatel można już znaleźć bilety kolejowe od sześciu przewoźników. Dzięki temu kontrola w pociągu w niektórych przypadkach przebiegnie sprawniej. Znamy listę przewoźników, których bilety można wyświetlić w aplikacji.

mObywatel i bilety kolejowe – szczegóły

Od 2019 roku za pomocą mObywatela można wylegitymować się w trakcie kontroli w pociągu. Teraz można również pokazać bilet w tej samej aplikacji. Kontrola przebiega sprawniej, bo nie musimy przełączać się między oknami na smartfonie.

w mObywatelu znajdziemy bilety następujących przewoźników:

  • PKP Intercity
  • PolRegio
  • PKP SKM w Trójmieście
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna
  • Koleje Wielkopolskie
  • Koleje Małopolskie

Żeby nie było tak prosto, w aplikacji zobaczymy tylko te bilety, które kupiliśmy w systemie PKP Informatyka. W praktyce chodzi o serwisy Bilkom.pl oraz bilet.wielkopolskiebilety.pl. Żeby korzystać z usługi, trzeba mieć konto na jednej z tych stron i sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Chodzi o to, by system wiedział, że opłatę za przejazd wniósł użytkownik aplikacji. Parowanie polega na zeskanowaniu kodu QR i wyrażeniu zgody na przekazanie danych.

Czytaj także: Czy opłata reprograficzna oznacza wzrost cen? Te wyliczenia mówią wszystko

Dlaczego w mObywatelu nie znajdziemy biletów zakupionych np. w biletomatach lub innych systemach? Bo, jak czytamy na stronie KPRM, te nie są powiązane z osobą kupującą bilet. Trzeba również wiedzieć, że bilety w aplikacji są dostępne w trybie online. Trwają prace nad tym, by w przyszłości połączenie z internetem podczas kontroli nie było konieczne.

źródło: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy