Zakaz płatności gotówką. Flaga Unii Europejskiej na banknocie euro.
LINKI AFILIACYJNE

Zakaz płatności gotówką na horyzoncie. UE zapowiedziało limity

3 minuty czytania
Komentarze

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów UE uzgodnili zasady, które obejmują zakaz płatności gotówką powyżej ustalonej kwoty i wzmocnienie kontroli nad kryptowalutami. Celem jest ochrona systemu finansowego UE przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem podejrzanych transakcji, np. dotyczących terroryzmu. Limity nie obejmą płatności internetowych, za pomocą kart czy aplikacji.

Zakaz płatności gotówką w UE Spis treści

Limit płatności gotówką w UE

Zakaz płatności gotówką. Flagi Unii Europejskiej na masztach przed nowoczesnym budynkiem ze szklaną fasadą.
Fot. Guillaume Périgois / Unsplash

18 stycznia 2024 roku między przedstawicielami Parlamentu Europejskiego (PE) a Radą UE, która reprezentuje państwa członkowskie, zostało osiągnięte porozumienie dotyczące nowych przepisów obejmujących zakaz płatności gotówką od wyznaczonej kwoty. Modyfikacje dotyczą jedynie „tradycyjnego pieniądza”, a zasady dotyczące dokonywania transakcji kartą, internetowo czy za pomocą aplikacji pozostaną bez zmian.

Jak podaje portal Europa.eu maksymalny limit płatności gotówkowych w UE ma wynosić 10 000 euro, co utrudni przestępcom dokonywanie malwersacji finansowych. Państwa członkowskie będą miały możliwość wprowadzenia niższego maksymalnego limitu.

Porozumienie to stanowi nieodłączną część nowego unijnego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Poprawi to sposób organizacji i współpracy krajowych systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dzięki temu oszuści, przestępczość zorganizowana i terroryści nie będą mieli możliwości legitymizowania swoich dochodów za pośrednictwem systemu finansowego.

Vincent Van Peteghem, belgijski minister finansów w komunikacie prasowym

Zgodnie z umową przedwstępną instytucje będą musiały zidentyfikować i zweryfikować osobę dokonującą transakcji gotówkowych na kwotę od 3 000 do 10 000 euro. Bardziej rygorystyczne zasady będą dotyczyć w szczególności sprzedaży biżuterii, drogich samochodów, prywatnych odrzutowców i jachtów. Zakaz płatności gotówką powyżej danej kwoty obejmie więc wszystkich, ale w praktyce dotyczyć będzie najbogatszych obywateli.

Tłumaczenie: Posłowie do PE sfinalizowali porozumienie z Radą w sprawie nowych środków mających na celu wzmocnienie unijnego zestawu narzędzi do zwalczania prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i uchylania się od sankcji.

Nowe zasady obejmą także większość sektora kryptowalut, zmuszając wszystkich dostawców usług do weryfikowania faktów i informacji o klientach, a także zgłaszania podejrzanych działań.

Zakaz płatności gotówką i ustawa muszą jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i kraje UE. Nowe przepisy będą egzekwowane przez władze krajowe i koordynowane przez nowy europejski urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Gwóźdź do trumny dla gotówki

Cyfrowe euro, czyli wirtualna waluta kontrolowana przez Europejski Bank Centralny, jest już coraz bliżej. Choć Komisja Europejska wielokrotnie powtarzała, że ma być jedynie elektronicznym uzupełnieniem gotówki, wiele obywateli uważa pomysł za kontrowersyjny. Istnieją obawy nie tylko o inwigilację transakcji, ale także o stopniowe wycinanie tradycyjnego pieniądza z obiegu.

Podobny lęk Europejczyków budzi cyfrowy dokument tożsamości, który, razem z cyfrowym euro, ma zostać niedługo wprowadzony na terenie unii. Ten projekt ma na celu umożliwienie przechowywania w bezpiecznym miejscu danych osobowych, ułatwiając jednocześnie m.in. rejestrację karty SIM, otwieranie kont bankowych, czy potwierdzanie wykształcenia w państwach członkowskich.

Źródło: Europa.eu, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Pexels / Karolina Grabowska

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw