Zakaz płatności gotówką. Flaga Unii Europejskiej na banknocie euro.

UE szykuje kolejny gwóźdź do trumny dla gotówki. Cyfrowe euro coraz bliżej

3 minuty czytania
Komentarze

Unia Europejska jest o krok bliżej do wprowadzenia kontrowersyjnego projektu – cyfrowego euro. Ta wersja waluty uzupełnić płatności gotówką i być kontrolowana przez Europejski Bank Centralny, a w przyszłości znaleźć się w cyfrowym portfelu dostępnym np. na urządzeniu mobilnym. To inicjatywa będącą częścią szerszego projektu, który w ramach ułatwień dla obywateli UE ma upowszechniać cyfrowy pieniądz.

Cyfrowe euro – dlaczego ma się pojawić?

Banki centralne na całym świecie pracują obecnie nad formą płatności, która byłaby uzupełnieniem gotówki – ma być to cyfrowa wersja waluty. Wszystko dlatego, że korzystanie z gotówki nie jest już tak popularne i chętniej dokonujemy płatności elektronicznych. A aż dwie trzecie cyfrowych płatności detalicznych w Europie jest przetwarzanych przez kilka globalnych firm, które naliczają opłaty.

EBC wraz z krajowymi bankami centralnymi ze strefy euro analizują, czy wprowadzić cyfrowe euro. Byłoby ono cyfrowym pieniądzem banku centralnego – elektronicznym odpowiednikiem gotówki. Obok banknotów i monet byłoby dodatkową formą pieniądza, dającą ludziom większy wybór metod płatności.

europa.eu

Jakie korzyści będzie miała cyfrowa waluta?

Pomysł na cyfrową walutę euro pojawił się w 2020 roku, kiedy takie rozwiązanie zasugerowała przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Christine Lagarde.

Według UE cyfrowe euro, emitowane przez Europejski Bank Centralny (EBC) przyniosłoby dla obywateli wiele praktycznych korzyści – ma oferować Europejczykom możliwość płacenia cyfrowo w całej strefie euro, być proste w obsłudze i darmowe. Jako przewidywaną formę płatności taką walutą wskazuje się cyfrowy portfel znajdujący się np. w telefonie. Być może będzie to połączone z cyfrowym identyfikatorem tożsamości, nad którym prace mają zostać ukończone do 2030 roku.

Euro jest najbardziej namacalnym symbolem integracji europejskiej. Cieszy się on szczytowym uznaniem i zaufaniem obywateli. Szukamy możliwości dalszej współpracy z innymi instytucjami UE na rzecz cyfrowego euro, aby zapewnić, że nasza waluta jest dostosowana do ery cyfrowej

– mówiła Christine Lagarde.

Cyfrowe euro jest niezbędnym krokiem, aby nasz system monetarny nadążał za postępem cyfrowym. Będzie szeroko dostępny i łatwy w użyciu przy jednoczesnym zachowaniu prywatności – podobnie jak gotówka.

Fabio Panetta, członek Zarządu EBC, oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Opinia publiczna jest zaniepokojona prywatnością

Komisja Europejska zapewnia, że cyfrowe euro miałoby zapewnić większe bezpieczeństwo i ochronę prywatności niż jakiekolwiek inne dostępne obecnie cyfrowe metody płatności ze względu na funkcjonalność offline.

Wśród krytyków pomysłu pojawiają się jednak obawy o prywatność. I chociaż możemy przeczytać o zapewnieniach, że EBC nie miałby dostępu do danych osobowych użytkowników ani ich wzorców płatności, nadal wiele osób ma wątpliwości związane z kontrolowaniem tego, na co i gdzie wydawalibyśmy wirtualną walutę. Jednym słowem – czy system nie byłby wykorzystywany do inwigilacji.

Źródło: europa.eu

Motyw