Młoda kobieta korzystająca ze smartfona na tle budynku z flagami Unii Europejskiej.

Nowy cyfrowy dokument tożsamości od Unii. T-Mobile pomoże w testach

3 minuty czytania
Komentarze

Trwa program Unii Europejskiej mający zapewnić obywatelom dostęp do cyfrowej tożsamości. Partnerami w tym teście jest kilku operatorów sieci komórkowych grupy Deutsche Telekom, w tym T-Mobile Polska, o2 Telefónica i Vodafone.

Dostęp do eID już w 2023 roku?

W Polsce w temacie digitalizacji dokumentów ostatnie triumfy święci nowa wersja aplikacji mObywatel. Unia Europejska także promuje rozwój cyfrowych tożsamości, które są kluczowe dla rozwoju oraz łatwiejszego podróżowania. Wspominamy z resztą o tym nie pierwszy raz – już pod koniec maja informowaliśmy, że dane z Digital ID, którego wprowadzenie planuje UE, będą mogły być przechowywane i udostępniane przez wszystkich 27 państw członkowskich. W ramach programu Digital Decade Policy Program każdy mieszkaniec państwa członkowskiego ma mieć dostęp do eID do 2030 r.

fot. mp T-mobile

Celem wprowadzenia takich dokumentów cyfrowej tożsamości jest przechowywanie w jednym bezpiecznym miejscu m.in. danych do rejestracji karty SIM, otwierania konta bankowego, potwierdzania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz uzyskiwania dostępu np. do świadczeń socjalnych na terenie Unii. Obecnie przeprowadzane są testy nowych portfeli z cyfrowym ID.

Za każdym razem, gdy strona internetowa prosi nas o zarejestrowanie nowej tożsamości cyfrowej lub możemy wygodnie zalogować się za pomocą dużej platformy, tak naprawdę nie mamy pojęcia, co dzieje się z naszymi danymi. Dlatego Komisja wkrótce zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość cyfrową. Taką, której możemy zaufać i której obywatele wszędzie w Europie mogą używać do wszystkiego, od płacenia podatków po wynajem roweru. Technologię, dzięki której sami będziemy kontrolować oraz wiedzieć, które z naszych danych są wykorzystywane i w jaki sposób

– tłumaczy przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

T-Mobile: testowanie cyfrowej tożsamości podczas aktywacji karty SIM

W pilotażu rozwoju i standaryzacji projektu cyfrowej tożsamości biorą udział operatorzy sieci komórkowych Grupy DT, w tym T-Mobile Polska, o2 Telefónica, i Vodafone. Będą oni testować tożsamości cyfrowe podczas aktywacji kart SIM. Cyfrowa tożsamość ma umożliwić aktywację umowy z operatorem oraz bezpieczne odblokowanie karty SIM, czyli ma być łatwiej i przyjemniej, ale mamy nadzieję, że jednocześnie bezpiecznie. Na stronie T-Mobile czytamy, że technologia ma korzystać z jedynie niezbędnych danych klientów, zgodnie z wymogami DSVGO.

Cyfryzacja musi być bezpieczna i prosta. I nie może się zatrzymać w obrębie granic narodowych. Dotyczy to również funkcji cyfrowej ID. Cyfrowa tożsamość może przynieść wartość tylko wtedy, gdy ludzie faktycznie będą z niej korzystać. Zrobią to, gdy będą mogli zaufać aplikacji i będzie ona łatwa do użycia. Właśnie dlatego wspieramy projekt UE „POTENTIAL”. Aby cyfryzacja stała się dostępna wszędzie i dla wszystkich. Czy to w domu, na wakacjach czy w trakcie podróży służbowych

– mówi Michael Jungwirth, dyrektor ds. Polityki Publicznej i Spraw Zagranicznych oraz członek Zarządu Vodafone Niemcy.

Za realizację działań pilotażowych odpowiada francusko-niemiecka inicjatywa POTENTIAL. Testy cyfrowych tożsamości w UE potrwają do końca 2024 roku.

Źródło: mp T-mobile

Motyw