logo Open AI z napisem "OpenAI" umieszczone na szklanej ścianie w której odbijają się chmury

Specjaliści od sztucznej inteligencji w OpenAI zarabiają w rok więcej niż ty przez całe życie

4 minuty czytania
Komentarze

W ostatnich tygodniach oczy całego świata technologii zwrócone były na to, co działo się w firmie odpowiedzialnej za stworzenie ChatGPT – OpenAI. Sam Altman w przeciągu kilku dni był dyrektorem generalnym, został wyrzucony ze stanowiska, zatrudnił się w Microsofcie, a następnie powrócił do roli CEO po zmianie zarządu. Chociaż telenowela zmiany stołków na najwyższych szczeblach dwóch wpływowych firm technologicznych względnie dobiegła końca, przyglądamy się temu, ile zarabia „motor napędowy” firmy, czyli specjaliści od AI. Kwoty zwalają z nóg.

Ostatnie przetasowania w OpenAI

Sam Altman
fot. TechCrunch/Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

Informacja o wyrzuceniu Altmana z OpenAI przez zarząd wstrząsnęła nie tylko światem technologii – w końcu zmiany w firmie odpowiedzialnej za ChatGPT wpłyną na wiele innych branż. Po tym potrzebny był tylko weekend, aby Microsoft przygarnął Altmana wraz z Gregiem Brockmanem pod swoje skrzydła. Były (na tamten moment) CEO OpenAI dołączył do korporacji jako wiceprezes AI and Research Group. Obie firmy współpracują od dawna. Jednym z najciekawszych projektów wynikających z tej współpracy jest Q-ChatGPT – inicjatywa mająca na celu rozwinięcie zdolności komunikacyjnych modelu GPT-3, co byłoby rewolucją w interakcjach człowieka z komputerem. Dzięki temu narzędziu można w przyszłości stworzyć bardziej zaawansowane systemy do konwersowania człowieka z botem, co jest obiecującym kierunkiem rozwoju AI.

Ale Altman nie zagrzał miejsca w Microsoft – po zmianie zarządu OpenAI, wrócił na stanowisko CEO w macierzystej firmie. Jest to o tyle istotne, że trwa przecież światowy wyścig o to, kto będzie miał większy wpływ na efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji i oczywiście monetyzację narzędzi stworzonych na jej bazie. Nie jest tajemnicą, że OpenAI z ChatGPT jest jednym z czołowych graczy na tym polu. Okazuje się jednak, że nie tylko zarząd przedsiębiorstwa odpowiedzialny jest za zmiany na najwyższych stanowiskach, ale także… pracownicy.

Deficyt specjalistów na rynku AI

Czym zasłużyliście na ten przydługi wstęp? Warto zauważyć, że zmiany w OpenAI nie zależą jedynie od kadry zarządzającej. W przypadku finalnego produktu opartego na zaawansowanych procesach technologicznych, jak ChatGPT, siłą napędową firmy są jej pracownicy, czyli crème de la crème w branży specjalistów od AI. W dużej mierze to oni mają wiele do powiedzenia na temat tego, w jakim kierunku będzie rozwijało się przedsiębiorstwo i kto tym zmianom będzie przewodził.

W ich „ekskluzywności” nie chodzi tylko o bardzo wysoki poziom wykształcenia i doświadczenia, ale także o fakt, że na rynku jest niewielu takich specjalistów. W wyścigu z AI w tle przodować będzie zatem ta firma, która zrekrutuje ich najwięcej.

W przypadku nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, masz tylko bardzo małą grupę doświadczonych osób. Są produktem, są firmą.

Ograniczenie podaży jest bardzo realne i wiążące, szczególnie w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Nie można łatwo wyszkolić tych ludzi, nie można ich łatwo zrekrutować z innego miejsca. Najważniejszą strategią jest utrzymanie tych, których masz 

– Julia Pollak, główna ekonomistka w witrynie pracy ZipRecruiter, cytowana przez BNN Bloomberg.

Ile zarabiają specjaliści w OpenAI?

Jak wynika z aktualizowanej w listopadzie 2023 analizy przeprowadzonej przez platformę danych o płacach Levels.fyi, wynagrodzenie w OpenAI waha się od 190 950 dolarów całkowitego rocznego wynagrodzenia dla rekrutera na najniższym poziomie do 905 556 dolarów dla inżyniera oprogramowania na najwyższym poziomie. Ten drugi pułap to najlepiej płatne stanowisko w OpenAI. Pula prawie miliona dolarów rocznie obejmuje płacę podstawową, a także wszelkie potencjalne dodatki w formie akcji i premie. Według tego samego badania średnie roczne całkowite wynagrodzenie w przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za ChatGPT wynosi 616 650 dolarów rocznie.

Inżynierowie zajmujący się AI zarabiają w tej firmie od 8% do 12,5% więcej niż podobni specjaliści, którzy nie działają w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji.

Myślę, że teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego wysoko wykwalifikowani profesjonaliści w amerykańskim przedsiębiorstwie odpowiedzialnym za tak rewolucyjne narzędzie jak ChatPGT potrafią zatrząsnąć strukturami firmy. Na stronie zajmującej się pośrednictwem w rekrutacjach można znaleźć oferty pracy w OpenAI. Chociaż pewnie nie planujecie wyprowadzić się do Stanów Zjednoczonych, można zerknąć na nie z ciekawości. Poszukiwani są m.in. inżynierowie oprogramowania, kierownik programu badawczego czy szef działu prawnego ds. handlowych.

Źródło: BNN Bloomberg, Levels.fyi, oprac. własne

Motyw