Twórca ChatGPT ma nowy plan – dochód podstawowy za weryfikację rodem z Roku 1984 Orwella

5 minut czytania
Komentarze

Nie od dzisiaj słyszymy o tym, że banki centralne przygotowują się do ogromnej zmiany w zakresie finansów, tworząc cyfrowe waluty – wirtualne odpowiedniki gotówki. Są one odpowiedzią m.in. na rosnące opłaty kilku globalnych firm zajmujących się przetwarzaniem płatności elektronicznych. Teraz do „gry” z własnym identyfikatorem cyfrowym i walutą wchodzi Sam Altman – CEO OpenAI i współtwórca ChatGPT – i przedstawia nam Worldcoin.

Cyfrowe euro i identyfikator tożsamości

Ostatnio informowaliśmy, że Unia Europejska przygotowuje duży projekt związany z cyfryzacją – z jednej strony digitalizacji ma „ulec” nasza tożsamość, wyposażając nas w cyfrowy identyfikator, a z drugiej mamy uzyskać dostęp do e-portfela, w którym zamiast banknotów będziemy mieli cyfrowe euro.

W teorii jedno i drugie ma pomóc wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej – po pierwsze przemieszczanie się i osiedlanie w nowych miejscach ma być prostsze za sprawą dostępności do dokumentów potwierdzających podróż, do rejestracji karty SIM, otwierania konta bankowego, potwierdzania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych i uzyskiwania dostępu np. do świadczeń socjalnych. A cyfrowa waluta ma zastąpić nam w dalekiej przyszłości gotówkę, a na razie współistnieć z nią na rynku finansowym.

Nie brakuje jednak głosów krytyki, które zakładają m.in. że digitalizacja tożsamości i pieniędzy będzie narzędziem inwigilacji dla władz Uni Europejskiej. I nie ma co się temu dziwić, szczególnie po ostatnich doniesieniach z Brazylii, kiedy znaleziono w kodzie cyfrowej waluty funkcję umożliwiającą blokowanie kont bankowych użytkownikom.

Worldcoin – przełomowy projekt Altmana?

Ale teraz na salony rynku finansowego wchodzi zupełna nowość – Worldcoin, czyli połączenie dwóch elementów: cyfrowej tożsamości World ID oraz kryptowaluty (WLD). Już teraz mamy opcję pobrania aplikacji World App, czyli cyfrowego portfela, który, według twórców (Sama Altmana i Alexa Blani), pozwala „udowodnić, że jesteś prawdziwą i wyjątkową osobą online, zachowując przy tym całkowitą prywatność”.

Worldcoin może drastycznie zwiększyć możliwości ekonomiczne, skalować niezawodne rozwiązanie do odróżniania ludzi od sztucznej inteligencji online przy jednoczesnym zachowaniu prywatności, umożliwić globalne procesy demokratyczne i ostatecznie wskazać potencjalną ścieżkę do UBI finansowanego przez sztuczną inteligencję.

worldcoin.org

Do czego będzie nam służył Worldcoin?

Na razie zakres działania Worldcoin nie jest w pełni określony, a może warto powiedzieć mgliście określony. Na stronie internetowej możemy przeczytać, że celem organizacji jest zwiększenie udziału i dostępu do globalnej gospodarki, a także zwiększenie prywatności poprzez jednoznaczny system odróżnienia człowieka od bota.

Społeczność Worldcoin buduje bardziej ludzki system ekonomiczny.
Worldcoin ma na celu ustanowienie powszechnego dostępu do globalnej gospodarki, niezależnie od kraju i pochodzenia. Został zaprojektowany, aby stać się największą na świecie siecią tożsamości ludzkiej i finansowej, dając każdemu prawo własności. Wszystko z zamiarem powitania każdej osoby na planecie i stworzenia miejsca, w którym wszyscy będziemy mogli czerpać korzyści w epoce sztucznej inteligencji.

worldcoin.org

Szklana kula odróżni cię od bota

Symbolem działalności Worldcoin stała się „kula” Orb skanująca wzrok, która zapewnia użytkownikom unikalną cyfrową tożsamość w celu zweryfikowania, czy są prawdziwymi ludźmi, a nie dziełem algorytmu. Kule faktycznie rozlokowane są w różnych miejscach na świecie (m.in. w Lizbonie, Tokio czy Miami), zachęcając użytkowników do założenia kont Worldcoin. Listę lokalizacji Orb można znaleźć tutaj.

Jak podaje Forbes, Worldcoin w okresie beta zebrał ponad 2 mln użytkowników, a obecny plan zakłada zwiększenie swoich operacji skanowania gałek ocznych do 35 miast w 20 krajach. Altman poinformował, że ma nadzieję, że po formalnym uruchomieniu platformy Worldcoin zarejestruje 2 mld użytkowników.

Worldcoin już dostępne na Binance

Kilka giełd już wymieniło już token Worldcoin lub wyraziło zamiar to zrobić, w tym Binance, największa na świecie giełda wymiany kryptowalutowej pod względem wolumenu obrotu. Kolejne to OKX, Huobi, Bybit i Gate.io. Szybkie udostępnienie tokenów zapowiedziały także KuCoin, MEXC, Bitget, BitMart, LBank, Bitrue oraz Bithumb. Financial Times poinformował, że kryptowaluta Worldcoin nie jest obecnie dostępna w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo, kiedy i czy to się zmieni.

Jak podaje serwis Bankier, zaraz po premierze 24 lipca kurs kryptowaluty WLD poszedł mocno w górę i po kilku godzinach przebił 3 dolary, prezentując wzrost o ponad 70%. W następnej dobie, po korekcie od cena WLD utrzymywała się w okolicy 2 dolarów, zyskując 20%.

Dochód za bycie człowiekiem?

Dość kontrowersyjne jest jednak kolejne założenie Altmana dotyczące tzw. dochodu podstawowego dla wszystkich zweryfikowanych użytkowników. Twórca tego projektu w założeniach opisujących jego wizję Worldcoin wyraził chęć utworzenia ogólnoświatowego powszechnego dochodu podstawowego, która pozwalałaby czerpać korzyści z rewolucji technologicznej ludziom na całym świecie. Już teraz każda osoba, która przejdzie proces identyfikacji i założy konto i portfel poprzez kulę Orb, może odbierać 1 token WLD tygodniowo.

Oczywiście od razu nasuwa się pytanie – kto za to zapłaci? Kto miałby finansować dochód dla milionów zrzeszonych w obrębie systemu ludzi (bo przecież nie sądzimy, żeby z takich benefitów nie chciały korzystać rzesze osób)? Jak podaje portal CoinDesk okazuje się, że Altman i Blani… jeszcze tego nie wiedzą. Istniały spekulacje, że początkowo cenę kryptowaluty napędzi spekulacja podobnie, jak miało to miejsce w przypadku bitcoina.

Każdy człowiek kwalifikuje się do otrzymania WLD po prostu dlatego, że jest człowiekiem

worldcoin.com

Na pewno także macie nieodparte wrażenie, że jak na globalny projekt, trochę dużo tu niewiadomych. Warto zauważyć, że sam Altman ma wątpliwości co do Worldcoin, informując na swoim X (dawniej Twitterze), że projekt „może się uda, może nie”, jednak sama droga rozwoju sprzyja postępowi.

Źródło: worldcoin.org, oprac. własne

Motyw