Stos różnorodnych monet ułożonych na sobie przed klawiaturą komputera, ręka na klawiaturze.

Cyfrowa waluta z opcją zablokowania środków przez rząd. Znaleziono ukryty kod

2 minuty czytania
Komentarze

Deweloper blockchain ujawnił niepokojącą funkcję w kodzie cyfrowej waluty Banku Centralnego Brazylii (CBDC). Prawdopodobnie testowa wersja kodu umożliwia blokowanie środków na koncie obywateli. Oznacza to, że rząd miałby możliwość zamrażania funduszy i dokonywania zmian w saldach. 

Podejrzany kod źródłowy – cyfrowa waluta w Brazylii z wkładką

O cyfrowej walucie mówi się już od dawna – coraz więcej banków centralnych szykuje się do wprowadzenia wirtualnego odpowiednika gotówki. Cyfrowe euro ma być nawet połączone z naszym digitalowym identyfikatorem tożsamości.

Nie milkną jednak głosy krytyki – niektórzy mają obawy co do bezpieczeństwa swoich aktywów oraz sądzą, że będzie to jeden ze sposobów na inwigilację obywateli. Są przypadki, w których te lęki są uzasadnione, na przykład jeśli przyjrzymy się sprawie związanej z Bankiem Centralnym Brazylii.

Pedro Magalhãesa, programista blockchain informuje, że „rozłożył na czynniki pierwsze” brazylijski pilotażowy kod cyfrowej waluty CBDC, twierdząc, że zawiera on funkcję dającą możliwość zamrożenia funduszy lub dostosowania salda. Niepokojących doniesień jest więcej – Magalhãesa ujawnił, że podejrzane elementy obejmują blokowanie i odblokowywanie kont, zmianę salda, przesyłanie waluty między adresami oraz tworzenie lub niszczenie cyfrowej waluty z określonego adresu.

Kod źródłowy brazylijskiego projektu pilotażowego CBDC był powszechnie dostępny – został opublikowany 6 lipca na portalu GitHub przez Bank Centralny Brazylii.

Rząd będzie zarządzał kontami swoich obywateli?

Programista zaznacza, że nie w każdym przypadku takie działania są negatywne. Czasami tymczasowe zamrożenie sald może być konieczne np. w przypadku zabezpieczonych pożyczek i innych operacji finansowych opartych na protokołach DeFi (zdecentralizowanych finansach). Możliwość blokowania kont i warunki, w jakich rząd może to zrobić, nie zostały jednak w żaden sposób określone.

Zgodzenie się na wymianę i wykonanie transakcji DeFi obejmującej kilka łańcuchów bloków to jedno; zupełnie inną rzeczą jest instytucja, która ma możliwość zamrożenia salda z własnej woli, i właśnie w ten sposób opracowano kontrakty typu smart. Aspekty te powinny zawsze być publicznie omawiane z ludźmi, czego jeszcze nie zrobiono

– informuje Pedro Magalhãesa, cytowany przez portal Cryptonomist.

Nic dziwnego, że obywatele Brazylii są zaniepokojeni takimi informacjami. Pragną większej przejrzystości i pewności, że ich aktywa finansowe nie zostaną zablokowane lub poddane modyfikacji bez ich zgody. Poza tym mają uzasadnione powody, aby nie ufać rządowym praktykom – jak podaje portal Cryptopolitan, w latach 90. prezydent Brazylii zamroził finanse wszystkich obywateli na 18 miesięcy.

Źródło: Cryptopolitan, fot. Depositphotos/krisana_antharith

Motyw