Unia chce wprowadzić identyfikatory cyfrowe. Wszystkie informacje na twój temat znajdą się w jednym miejscu

2 minuty czytania
Komentarze

Aplikacja na smartfony, a w niej identyfikatory cyfrowe dla każdego mieszkańca państwa Unii Europejskiej? Na programy pilotażowe tego projektu Komisja Europejska przeznaczyła już nieziemską kwotę 46 mln EUR. Dane z Digital ID będą mogły być przechowywane i udostępniane przez wszystkich 27 państw członkowskich.

Identyfikatory cyfrowe dla obywateli UE

Jak podaje portal Biometric Update, projekt eID w Uni Europejskiej jest jednym z kroków do celu stworzenia rozporządzenia dotyczącego europejskiej tożsamości cyfrowej, nad którym obecnie dyskutuje się w Parlamencie Europejskim. Zakłada on, że w ramach programu Digital Decade Policy Program każdy mieszkaniec państwa członkowskiego ma mieć dostęp do eID do 2030 r.

Sam pomysł nie jest jednak pozbawiony kontrowersji i trudno się dziwić. Chociaż oficjalnie identyfikatory cyfrowe mają służyć okazywaniu dokumentów potwierdzających podróż, do rejestracji karty SIM, otwierania konta bankowego, potwierdzania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych i uzyskiwania dostępu np. do świadczeń socjalnych, co ma oczywiście nie tylko ułatwić podróżowanie, ale też migracje i zmianę miejsca zamieszkania w obrębie innych państw członkowskich, istnieją obawy o bezpieczeństwo.

Zobacz także: Cyberataki w 2023 roku – co nas czeka i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze oczywiście niektórzy nie chcą wyrazić zgody na śledzenie ich przez systemy przechowujące dane tożsamości. Istnieje jednak także zagrożenie związane z gromadzeniem tak dużej ilości personalnych danych w jednym miejscu, co jest idealnym celem dla cyberprzestępców. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jednak nie wiemy jeszcze, jakie narzędzia chroniące informacje mają być zaimplementowane w projekcie.

Wyzwaniem pozostaje zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę materiały deepfake, które można dodać do systemu

– powiedział Jean-Karim Zinzindohoue, CTO France Identite, podczas seminarium na temat systemu portfela eID w Brukseli

Cztery projekty pilotażowe mają obejmować ponad 250 organizacji prywatnych i publicznych „z prawie każdego państwa członkowskiego”, a także z Norwegii, Islandii i Ukrainy, i będą realizowane przez co najmniej 2 lata. Projekty stanowią łączną inwestycję o wartości ponad 90 mln EUR w ekosystem tożsamości cyfrowej UE, w 50% współfinansowaną przez Komisję.

Jak rozwinie się projekt cyfrowej tożsamości w Uni Europejskiej, jeszcze nie wiadomo. Na razie zmiany elektronicznych dokumentach dostępnych wirtualnie możemy obserwować w Polsce, np. w aplikacji mObywatel.

Źródło: Biometric Update

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw