Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, przyłożony do terminala płatniczego na stoliku, obok którego znajduje się filiżanka kawy

Jak płacić BLIKIEM za granicą? Jest taka opcja, ale trzeba spełnić dwa warunki

2 minuty czytania
Komentarze

Sezon urlopowy w pełni, więc pewnie zaczynamy zastanawiać się, w jaki sposób płacić na wakacjach. Jedni chętniej wymienią gotówkę na euro czy dolary, inni skorzystają z kont przypisanych do konkretnej waluty, a niektórzy rozwiązań takich jak Revolut. A co z lubianym przez Polaków systemem płatności mobilnych? Czy można płacić BLIKIEM za granicą?

W jaki sposób płacić BLIKIEM w Polsce?

Popularny systemem płatności mobilnych w Polsce pozwala na wykonywanie przelewów na telefon, wypłacanie i wpłacanie pieniędzy z bankomatu bez konieczności posiadania fizycznej karty oraz dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych lub internetowych.

Niektórzy mają obawy, czy taka forma płatności, tak często stosowana w Polsce, jest możliwa za granicą. Rozwiewamy więc wszystkie wątpliwości jeszcze na początku wakacji, żebyście czuli się bezpiecznie w trakcie urlopowych szaleństw.

Zobacz także: Wystarczyło podać kod BLIK. Polka straciła aż 20 tys. złotych

fot. Depositphotos/Simpson33

Czy można płacić BLIKIEM za granicą?

Odpowiadając krótko: tak, można. Ale wymaga to spełniania dwóch warunków: jak podaje portal Biznes Info, wymagany jest telefon z włączoną obsługą płatności NFC oraz terminal obsługujący karty MasterCard. Oprócz tego możliwa jest jedynie płatność zbliżeniowa, a nie tradycyjny przelew.

Płatność w sklepach internetowych i stacjonarnych za pomocą kodu nie jest możliwa poza granicami Polski. Nie wypłacimy także w ten sposób pieniędzy w bankomacie oraz nie wyślemy przelewów na telefon.

Odpowiadając więc na popularne pytanie, czy można płacić BLIK-iem w euro, informujemy, że tak, jednak tylko zbliżeniowo z terminalem oznaczonym logiem Mastercard. Na terminalu można wybrać płatność w euro lub po kursie w złotówkach.

Ile to kosztuje?

Samo korzystanie z funkcji płatności BLIKIEM za granicą jest darmowe. Ale należy pamiętać, że jeśli korzystamy z polskiego konta, możemy zapłacić prowizje za przewalutowanie, nierzadko po niekorzystnym kursie wymiany walut. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych opłat, możesz skorzystać z karty wielowalutowej, np. Revolut.

BLIK za granicą – podsumowanie

Płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych (tylko z term. Mastercard)✔️
Płatności w sklepach internetowych✖️
Płatności kodem w sklepach stacjonarnych✖️
Wypłaty z bankomatów za granicą kodem✖️
Wypłaty zbliżeniowe z bankomatów✖️

Źródło: Biznes Info, opracowanie własne

Motyw