otomoto pay

WIRON zastąpi WIBOR. Banki już się szykują, podano nawet termin. „Trwają prace technologiczne”

3 minuty czytania
Komentarze

Już w przyszłym roku banki będą mogły oferować kredyty mieszkaniowe oparte o stawkę WIRON, a nie WIBOR, jak to miało miejsce w ostatnich latach. Oznacza to zmiany dla klientów, ale też samych banków, które mają różne plany na okresy przejściowe i muszą dostosować rozwiązania technologiczne.

WIRON zastąpi WIBOR. Kiedy?

fot. Croberin Photography/Pexels

W 2023 roku banki będą mogły zacząć oferować kredyty oparte o WIRON. W 2024 roku WIRON ma całkowicie zastąpić WIBOR w nowych kredytach, natomiast już trwające umowy będą dostosowywane do tego, by WIRON zaczął obowiązywać również w ich przypadku. To właśnie WIRON ma w niedalekiej przyszłości stać się kluczowym wskaźnikiem i zastąpić w tej roli WIBOR.

Kształtowanie wskaźnika WIRON bazuje w większym stopniu na faktycznych transakcjach, a nie jedynie na deklarowanym przez banki poziomie ich stawek. Nowy wskaźnik ma uwzględniać większą część rynku (nie tylko transakcje banków, ale też dużych przedsiębiorstw) i mieć charakter procentu składanego. Wreszcie WIRON 3M uwzględnia notowania z trzech ostatnich miesięcy, podczas gdy WIBOR 3M uwzględnia przyszłość i stawki za trzy przyszłe miesiące.

Przechodząc do konkretów, czy WIRON jest korzystniejszy dla klientów banków niż WIBOR? Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Stawka WIRON (a co za tym idzie, wysokość rat kredytów) rosłaby znacznie wolniej niż stopy NBP w okresie ich podwyżek (bo bazowałaby na danych z przeszłości, gdy stopy NBP były niższe). Działa to jednak w dwie strony. W okresie obniżania stóp NBP stawka WIRON malałaby wolniej niż one (bazując na danych z niedalekiej przeszłości, gdy stopy NBP były wysokie).

WIRON wyprze WIBOR. Co teraz zrobią banki?

ING Bank Śląski już teraz wycofuje hipoteki zawierające wskaźnik WIBOR. Przez najbliższe pół roku będzie oferował kredyty hipoteczne tylko ze stałą stopą. Business Insider zapytał inne funkcjonujące w Polsce banki o ich plany związane ze zmianami w kredytach.

Niektóre banki obawiają się pójścia w ślady ING. Nieoficjalnie bankowcy przyznają, że mogłoby to powodować pretensje klientów, jeśli stopy procentowe wkrótce zaczęłyby spadać, a oni, nie mając alternatywy, wzięliby kredyt o stałym oprocentowaniu w niekorzystnym momencie.

Co z datami wprowadzenia kredytów opartych o WIRON? PKO BP planuje to zrobić w II połowie 2023 roku, w pierwszej kolejności dla klientów korporacyjnych. Pekao nie zdradza konkretnych dat, ale mówi o pracach nad przygotowaniem oferty produktowej i rozwiązań technologicznych, aby zaoferować produkty oparte o WIRON jak najszybciej. Santander Bank Polska i BNP Paribas podają jedynie 2023 rok jako czas wdrożenia kredytów opartych o nowy wskaźnik.

źródło: PAP, Business Insider, Twitter, zdjęcie główne: Pixabay/Pexels

Motyw