Fotowoltaika

Fotowoltaika uratowała małe miasto w Polsce. „Ochrona przed podwyżkami cen prądu”

1 minuta czytania
Komentarze

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność… ale i rodzi dodatkowe problemy. W Jaworze na Dolnym Śląsku szkoły i przedszkola wkrótce nie będą musiały się obawiać o rachunki za energię elektryczną. Co więcej, oczyszczanie wody stanie się jeszcze bardziej ekologiczne, niż do tej pory. A to wszystko dzięki potężnej instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika zasili szkoły, przedszkola i oczyszczalnie

Fotowoltaika ma tę konkretną cechę, że zamienia tereny bezużyteczne, jak nieużytki na glebach niskiej klasy o nieciekawej lokalizacji, w świetne miejsce pod inwestycję. I to się właśnie dzieje w Jaworze, gdzie 18 Ha nieużytków stanie się miejscem, gdzie powstanie potężna farma solarna o łącznej mocy 12 MW, na którą ma się składać aż 25 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Jak podkreślił burmistrz miasta Emilian Bera:

Od dłuższego czasu jako samorząd, szukaliśmy dobrych i nowoczesnych rozwiązań dla naszego miasta. Budowa tak dużej elektrowni fotowoltaicznej w Jaworze, o mocy 12 MW, w ramach Klastra Mądrej Energii, to bardzo dobra decyzja. Szczególnie teraz w kontekście drastycznych wzrostów cen prądu.

Zobacz też: Najtańszy sposób na fotowoltaikę – na ten koszt stać będzie każdego Polaka

Sama instalacja ma powstać do końca 2023 roku i wtedy też rozpocząć swoją pracę. Oczywiście jej efekty będzie widać dopiero wraz z rozpoczęciem się dłuższych dni. Fotowoltaika zimą nie pracuje bowiem ze zbyt wysoką wydajnością. Dlatego realnie całość ruszy  dopiero od wiosny 2024 roku. Mowa jest więc o niezwykle szybkim terminie.

Źródło: Noizz, Facebook

Motyw