Fotowoltaika na abonament

Najtańszy sposób na fotowoltaikę. To koszt, na który powinno być stać każdego Polaka

3 minuty czytania
Komentarze

Porada w stylu: „nie stać Cię na rachunki za prąd? To wybuduj sobie instalację OZE„, jest równie mądra, jak propozycja jedzenia ciastek, kiedy ktoś nie ma na chleb. Okazuje się jednak, że istnieje pewien sposób na to, aby skorzystać z fotowoltaiki przy zerowym wkładzie własnym w instalację. Jest nim fotowoltaika na abonament. Ile to kosztuje?

Fotowoltaika na abonament – jak to działa?

Rozwiązanie to przypomina nieco leasing, chociaż nie do końca, ponieważ wszystkie koszty eksploatacji ponosi usługodawca. Polega to na tym, że firma oferująca takie rozwiązanie składa instalację fotowoltaiczną na naszym terenie, załatwiając niemal całą papierologię, oraz kwestie techniczne. Dodatkowo bierze na swoje barki konserwację i serwis instalacji na czas trwania umowy. Natomiast to my, jako klient rozliczamy się z dostawcą energii elektrycznej. Model taki nosi nazwę solar as a service (SaaS). 

Zobacz też: Fotowoltaika w Polsce – pojawił się nowy problem. Wcześniej nikt na to nie zwracał uwagi

Jak podkreślił Bartłomiej Solner, dyrektor strategii sprzedaży B2B w Columbus Energy, którego firma zajmuje się świadczeniem usług tego typu klientom biznesowym  już od dwóch lat:

Model PV as a service można porównać do usługi dzierżawy lub leasingu. Klient otrzymuje do użytkowania instalację fotowoltaiczną i korzysta z energii przez nią wytworzonej, a w zamian uiszcza miesięczną opłatę, która jest obliczana na podstawie wielkości instalacji.

Tym samym niezależnie od wyprodukowanej energii miesięczna opłata abonamentowa jest stała. To oczywiście ma swoje zalety – zwłaszcza jeśli w roku jest wyjątkowo dużo pogodnych dni. Chociaż rzecz jasna istnieje ryzyko, że to dni pochmurne będą dominowały. Jednak podobnie wygląda sprawa z budową własnej instalacji. Dlatego też fotowoltaika na abonament wcale nie jest pod tym względem większym ryzykiem.

Warto także dodać, że po zakończonej umowie, która trwa zwykle 15 lat konsument może wykupić instalację PV na własność za symboliczną kwotę – przynajmniej w porównaniu do tej, jaka byłaby za wykonanie instalacji fotowoltaicznej. No dobrze, ale ile kosztuje fotowoltaika na abonament? Otóż wszystko zależy od mocy instalacji i innych czynników związanych z jej montażem. Dlatego też w każdym przypadku wycena jest całkowicie indywidualna. Niemniej, uśredniając, powinien być to najtańszy sposób na fotowoltaikę… przynajmniej w krótkiej perspektywie.

Fotowoltaika w abonamencie – ile to kosztuje?

Choć sztywnego cennika żadna z firm nie oferuje (wszystko zależy bowiem od wielkości instalacji, mocy, lokalizacji), obserwując rynek, możemy przyjąć bezpieczne założenie, że miesięczny koszt najprostszej instalacji w abonamencie zaczyna się od kwot 200-300 zł miesięcznie (ten w najbliższym czasie może być wyższy z uwagi na zewnętrzne uwarunkowania). W przypadku większej liczby paneli, koszt może naturalnie dodatkowo wzrosnąć – nawet kilkukrotnie.

Źródło: gramwzielone.pl, YouTube

Motyw