mObywatel z najważniejszą zmianą ostatnich miesięcy. Na zastrzeżony PESEL oszuści nie wezmą kredytu

2 minuty czytania
Komentarze

Rządzący mają pomysł na umożliwienie łatwego zastrzegania numeru PESEL. Miałoby być to możliwe m.in. z poziomu aplikacji mObywatel. To dopiero wstępna propozycja zmian w przepisach i sporo dzieli nas od ich wprowadzenia, jednak koncepcja jest na tyle ciekawa, że zdecydowanie warto się jej przyjrzeć.

Zastrzeganie numeru PESEL zwiększy bezpieczeństwo?

fot. Raphael Schaller/Unsplash

Nie brakuje sytuacji, w których niepowołana osoba może wejść w posiadanie naszych danych osobowych. Istnieje wtedy ryzyko, że ktoś weźmie w naszym imieniu np. pożyczkę lub zawrze inną umowę, której konsekwencje będziemy ponosić. Dostępna jest wprawdzie usługa umożliwiająca monitorowanie, czy ktoś nie zaciągnął zobowiązania na nasze dane, ale po pierwsze trzeba za to zapłacić, a po drugie nie daje gwarancji bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Przeczytaj także: mObywatel nareszcie na równi z dowodem. W końcu coś się dzieje w tej sprawie

W projekcie nowelizacji o ustawy o ewidencji ludności, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna, przewidziano jednak możliwość szybkiego zastrzegania numeru PESEL przez obywateli. Miałoby być to możliwe poprzez aplikację mObywatel oraz w urzędzie gminy po złożeniu wniosku na piśmie. Decydując się na zastrzeżenie PESELu będziemy mieli pewność, że nikt nie zaciągnie zobowiązania w naszym imieniu. Powstanie bowiem rejestr zastrzeżeń, z którym będą musiały się łączyć firmy (np. pożyczkowe) przed zawarciem umowy. Jeśli okaże się, że PESEL jest zastrzeżony, umowa nie będzie mogła być zawarta.

To propozycje wyjściowe, które chcemy jak najszybciej skierować do konsultacji, bo wierzymy, że spotkają się z dużym zainteresowaniem. Podczas konsultacji liczymy na sugestie ze strony rynku. Ostatecznie chodzi nie tylko o zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, ale również zaufania do usług oferowanych przez przedsiębiorców.

– mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Jeśli będziemy chcieli zawrzeć umowę np. z bankiem, to tymczasowo cofniemy zastrzeżenie numeru PESEL, a potem znowu je ustawimy. Obowiązek weryfikacji danych w rejestrze ma dotyczyć banków i innych instytucji finansowych, a także notariuszy. Projekt nie obejmuje operatorów telekomunikacyjnych, ale niewykluczone, że to się zmieni. Proponowane zmiany trafią do konsultacji, a Janusz Cieszyński liczy na to, że również przedsiębiorcy, którzy nie będą do tego wprost zobligowani przepisami, zechcą korzystać z rejestru, co pozwoli im budować zaufanie wśród klientów.

źródło: DGP, zdjęcie główne: Henry Boulind/Unsplash

Motyw