mObywatel i lokalne dokumenty

mObywatel na równi z dowodem. Słyszeliście o tym już 100 razy, ale nareszcie coś się w tej sprawie dzieje

2 minuty czytania
Komentarze

Coraz mniej dzieli nas od tego, by mObywatel mógł być wykorzystywany do legitymowania się w miejscach, w których dziś wymagany jest dowód osobisty. To jednak nie wszystko, bo rządowa aplikacja ma również pozwolić na dokonywanie opłat administracyjnych online. Wprowadzenie tych zmian umożliwi specjalna ustawa.

mObywatel będzie traktowany jak dowód osobisty

mobywatel

Rządowy mObywatel to projekt, który jest stale rozbudowywany o kolejne opcje. Aplikacja pozwala m.in. zrealizować receptę w aptece, zalogować się na witrynę Urzędu Skarbowego, wyświetlić odwzorowanie danych z prawa jazdy, legitymacji szkolnej oraz studenckiej, wyświetlić bilety kolejowe, a nawet zgłosić zanieczyszczanie środowiska. Do tego dochodzą liczne funkcje dla kierowców, którzy poza wyświetleniem mPrawa Jazdy mogą sprawdzić swoje punkty karne oraz dane z dowodu rejestracyjnego auta.

Główną funkcjonalnością aplikacji jest jednak dokument o nazwie mObywatel (dawna mTożsamość), który zawiera odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można go użyć, chcąc wylegitymować się np. w aptece, hotelu, na poczcie, policjantowi oraz podczas wyborów powszechnych. Niestety rządowej aplikacji nie możemy użyć w sądzie, u notariusza, w urzędzie odbierając paszport lub dowód osobisty ani, w większości przypadków, na przejściu granicznym. Wkrótce ma się to jednak zmienić za sprawą ustawy o aplikacji mObywatel. W piątek 2 grudnia Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął tę ustawę.

Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym.

– mówi Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

Po wejściu w życie ustawy z dokumentu mObywatel będzie można korzystać tam, gdzie dziś wymaga się plastikowego dowodu osobistego. Oprócz tego inne elektroniczne dokumenty z aplikacji staną się tożsame z tradycyjnymi odpowiednikami, będzie również możliwość dokonywania opłat administracyjnych online.

Teraz trzeba poczekać na dalsze prace nad ustawą i jej przyjęcie. Będziemy na bieżąco informować, co dzieje się w tej sprawie.

źródło: cyfryzacja KPRM

Motyw