Praca zdalna w Polsce się zmieni. Trzeba będzie złożyć wniosek do pracodawcy, wyjaśniamy, jak i kiedy

3 minuty czytania
Komentarze

Coraz mniej dzieli nas od tego, by praca zdalna została zapisana w Kodeksie pracy. Nowelizację przepisów przyjął już Sejm, teraz propozycje trafią do Senatu. Wygląda na to, że tzw. home office zostanie w końcu uregulowane prawnie.

Praca zdalna w kodeksie pracy – oto przyjęte przez Sejm zmiany

Na wstępie warto zaznaczyć, że to nie są jeszcze ostateczne zmiany, które na pewno wejdą w życie. Na obecnym etapie procedowania wciąż są możliwe bowiem różnego rodzaju poprawki, które da się wprowadzić przed tym, jak nowelizacja ustawy trafi na biurko Prezydenta. Mimo to znamy już kilka konkretów, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wprowadzenie na stałe do przepisów pracy zdalnej. Oto konkretne propozycje przepisów, które przyjął Sejm:

  • Praca będzie mogła być wykonywana zarówno całkowicie zdalnie, jak i w mieszanym trybie, zależnie od potrzeb pracodawcy i pracownika
  • Pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracować zdalnie w określonych sytuacjach, np. przy wystąpieniu stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy
  • Praca zdalna będzie mogła być również wykonywana okazjonalnie na wniosek pracownika. Wymiar pracy w tej formie ma nie przekraczać 24 dni w roku. Ma to być rozwiązanie na incydentalne sytuacje, np. potrzeba opieki nad członkiem rodziny
  • Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży, chyba że zdalna forma pracy będzie niemożliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych.

Bardzo się cieszę, że Sejm poparł tę regulację. Praca zdalna bardzo dobrze sprawdziła się podczas pandemii, licznie zgłaszali się do nas pracodawcy z postulatem, żeby unormować to rozwiązanie prawnie. W odpowiedzi na ich głosy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji. Nad tym przepisami pracowaliśmy wspólnie ze stroną społeczną.

– przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Co proponowane zmiany w prawie będą w praktyce oznaczały (jeśli oczywiście wejdą w życie) dla osób, które pracowały przez jakiś czas zdalnie, ale ostatnio pracodawca przywrócił pracę w biurze? Takie osoby będą mogły zmienić pracę lub wynegocjować nowe zapisy w umowie, które będą im gwarantowały pracę zdalną w pełnym lub częściowym wymiarze.

Przyjrzyjmy się też innej sytuacji: pracujemy stacjonarnie, ale w naszym życiu wydarzyło się coś, co chwilowo uniemożliwia nam wykonywanie obowiązków w tej formie (np. choroba małego dziecka). Nie musimy iść na urlop, możemy tymczasowo przejść na pracę zdalną. Limit to 24 dni w roku, żeby skorzystać z tej możliwości, trzeba będzie złożyć wniosek do pracodawcy. To od jego dobrej woli zależy, czy zezwoli nam na pracę zdalną, chyba że sytuacja jest szczególna (np. kobiety w ciąży, opiekunowie osób z niepełnosprawnością) – w takich przypadkach, jeśli tylko organizacja lub rodzaj wykonywanej pracy nie uniemożliwiają przejścia na pracę zdalną, to pracodawca musi się na nią zgodzić.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Christin Hume/Unsplash

Motyw