dochód pasywny - smartfon, laptop, pieniądze

Dochód pasywny – sprawdzone sposoby, które wymagają jedynie komputera lub smartfona

5 minut czytania
Komentarze

Większość sposobów na pozyskiwanie pieniędzy wymaga od nas regularnego wysiłku i poświęcania czasu. Jest jednak także dochód pasywny, który – przynajmniej w teorii – pozwala zarabiać przez długi czas nie ruszając się z fotela. Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej, omówimy jego wady oraz zalety, a także przeanalizujemy sposobny na pozyskiwanie dochodu pasywnego, do których wystarczy komputer lub smartfon.

Dochód pasywny – co to właściwie jest?

monety
fot. micheile dot com/Unsplash

Dochód pasywny to taki dochód, który uzyskujemy pomimo braku regularnego wykonywania zajęcia, dzięki któremu uzyskujemy pieniądze. Chodzi zatem o sytuację, w której raz wykonaliśmy określoną czynność, stworzyliśmy pewien projekt, produkt, a potem przez dłuższy czas przynosi nam to zysk. Pomimo że nie musimy już robić nic, by trafiały do nas pieniądze z tego tytułu, lub nasze zaangażowanie potrzebne do utrzymania wpływów na konto może być minimalne.

Wśród definicji dochodu pasywnego często podkreślany jest brak konieczności osobistej obecności w procesie, który przynosi zysk. Stoimy z boku całego przedsięwzięcia, co jakiś czas go doglądamy, ale większość rzeczy dzieje się bez naszej bezpośredniej kontroli.

Zalety i wady dochodu pasywnego

mężczyzna w garniturze z iPhone'm
fot. Jonathan Francisca/Unsplash

Podstawowa zaleta dochodu pasywnego jest dosyć oczywista. To możliwość regularnego otrzymywania pieniędzy bez specjalnego wysiłku (pomijając oczywiście początkowy etap, który wymaga od nas pewnej inicjatywy). Nielicznej grupie udaje się przez znaczną część życia funkcjonować na wysokim poziomie dzięki takiemu dochodowi.

O dochodzie pasywnym często mówi się w kontekście wolności finansowej, którą chciałoby osiągnąć wiele osób. Dzięki niej nie trzeba by codziennie wstawać do pracy, a mimo to można by żyć na wysokim poziomie.

Wady? W zdecydowanej większości przypadków dochód pasywny będzie tylko dodatkowym źródłem pieniędzy. Mało kto jest w stanie na tyle rozwinąć źródło dochodu pasywnego, by móc dzięki niemu całkowicie zrezygnować z pracy. Trzeba też pamiętać, że źródło dochodu pasywnego może w pewnym momencie przestać przynosić zyski lub dawać mniejsze pieniądze, niż wcześniej.

Popularność wizji utrzymywania się z dochodu pasywnego wykorzystują też różnego rodzaju oszuści i naciągacze, namawiający do ryzykownych inwestycji i obiecujący czerpanie ogromnych zysków przez resztę życia. Na to zdecydowanie należy uważać.

Dochód pasywny dzięki komputerowi lub smartfonowi

laptop, notes i smartfon
fot. Jessica Lewis/Unsplash

Dochód pasywny często od razu kojarzy się z dużymi przedsięwzięciami, takimi jak wynajmowanie komuś nieruchomości lub zbieraniem przez artystów zysków ze skomponowanego wiele lat temu utworu. Sposobów na uzyskiwanie takiego dochodu jest jednak znacznie więcej, a do niektórych z nich wystarczy komputer lub smartfon.

  1. Sprzedawanie cyfrowych produktów na zewnętrznych platformach. Wystarczy raz stworzyć określone dzieło, by móc czerpać z niego zyski przez dłuższy czas, o ile nie zajmiemy się sami jego dystrybucją, tylko zlecimy to zewnętrznej platformie. O jakie dzieło chodzi? Może to być e-book wystawiony na Amazonie, fotografie dodane do banków stockowych lub płatny kurs online opublikowany na platformie typu Udemy.
  2. Sprzedawanie fizycznych produktów na zewnętrznych platformach. Trudno uznać własny, niewielki sklep internetowy za źródło dochodu pasywnego. Musimy w końcu zajmować się zlecaniem produkcji przedmiotów, ich magazynowaniem, rozliczaniem płatności. Są jednak serwisy, gdzie projektujemy określony produkt, a całym procesem sprzedaży zajmuje się administracja platformy (np. CupSell). Nawet jeśli na jakiś czas zapomnimy o istnieniu takiego sklepu, to, o ile jest on już zakorzeniony w świadomości potencjalnych klientów, może nam ciągle przynosić zysk.
  3. Programy afiliacyjne. Jeśli zarządzamy jakąś powierzchnią w sieci, (serwis internetowy, blog, a nawet opisy pod filmami na YouTube) możemy umieścić tam linki afiliacyjne. Wygenerujemy i dodamy je raz, po czym przez długi czas możemy czerpać z tego zyski. Wystarczy, że ktoś kupi coś na platformie, do której odsyła link.
  4. Instrumenty finansowe typu obligacje, lokaty, konta oszczędnościowe. W przypadku wielu z nich wystarczy smartfon lub komputer (oraz oczywiście pewien kapitał na start), by zacząć na nich zarabiać. Jeśli wybierzemy instrument długoterminowy (np. kilkuletni), w przypadku którego jednocześnie często występuje kapitalizacja (np. co cztery tygodnie), możemy uznać to za pewnego rodzaju dochód pasywny. Przykładowo, raz nabyliśmy obligacje, a co miesiąc otrzymujemy z nich zyski.

Dodatkowo możecie skorzystać z innych możliwości: przetestować aplikacje do zarabiania lub płatne ankiety i panele badawcze.

Czytaj także: Obligacje skarbowe czy lokaty – co lepsze? Porównujemy dwie metody oszczędzania

Planując uzyskanie dochodu pasywnego, warto dokładnie przeanalizować, czy na pewno nie będzie on wymagał większego wysiłku, niż taki, na który jesteśmy gotowi. Zastosowanie tej samej metody dla jednej osoby może się okazać dochodem pasywnym, a dla drugiej nie. Przykładowo, osoba bardzo rozpoznawalna w sieci ma możliwość sprzedawania czegoś na zewnętrznej platformie poza swoją podstawową działalnością i będzie na tym dużo zarabiać. Ktoś inny będzie jednak musiał na różne sposoby promować np. napisanego e-booka i jeśli poświęci na to np. codziennie dwie, trzy godziny, trudno będzie to uznać za dochód pasywny.

fot. DenisNata

Motyw