Nie stać cię na mieszkanie? Popraw sobie humor — za NFT domu ktoś zapłacił właśnie 820 tys. zł

2 minuty czytania
Komentarze

W Stanach Zjednoczonych doszło do nietypowe transakcji – chodzi o dom sprzedany jako NFT. Choć zakupu dokonano w cyfrowej formie, to ma on odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nabywca domu zaoszczędził sobie formalności, których trzeba by dopełniać przy tradycyjnym kupnie. Choć całość brzmi więc absurdalnie, w odróżnieniu od kupowania obrazków z małpami, akurat ta forma NFT może mieć sens. Wytłumaczenie znajdziecie poniżej.

Dom sprzedany jako NFT — pierwszy taki przypadek

NFT to niewymienialne tokeny, które kojarzymy zazwyczaj z cyfrowym potwierdzeniem autentyczności plików graficznych, dźwiękowych i wideo. Okazuje się jednak, że jako NFT można sprzedać całkowicie namacalną konstrukcję. W Karolinie Południowej w USA sprzedano w ten sposób dom. Nieruchomość składająca się m.in. z trzech sypialni i salonu kosztowała 175 000 dolarów (ok. 820 tys. zł) i została sprzedana na platformie Roofstock.

Nowy właściciel domu przyznaje, że nigdy nie spodziewał się, że będzie mógł przeprowadzić taką transakcję jednym kliknięciem. Co ważne, zakup nieruchomości jako NFT nie był zbędną fanaberią, a znacznie ograniczył formalności. Kupując NFT w cyfrowej przestrzeni, można było automatycznie nabyć prawa do domu w rzeczywistym świecie. Wszystko dzięki temu, że nieruchomość otrzymała wcześniej odpowiedni certyfikat.

Dom w Karolinie Południowej należy teraz do Adama Slipakoffa. Mężczyzna zwraca uwagę, że normalnie musiałby poświęcić dużo czasu na czekanie na wycenę i przygotowanie aktów własności. Dzięki NFT kupił dom jednym kliknięciem.

Sprawa budzi duże emocje wśród internautów zainteresowanych rynkiem NFT. Jedni nie dostrzegają zasadności całej transakcji i obawiają się, czy aby na pewno była ona legalna. Zwracają uwagę, że nabywca tak naprawdę wciąż powinien uzyskać akt własności, by mieć pewność co do swojego zakupu. Inni są znacznie bardziej entuzjastycznie nastawieni. Podkreślają, że NFT jako cyfrowy tytuł własności czeka wspaniała przyszłość, w której ludzie będą nabywać przeróżne rzeczy, właśnie używając niewymienialnych tokenów.

Czytaj także: Poznajcie Kryptoznaczek, czyli NFT Poczty Polskiej. Istnieje naprawdę, choć trudno w to uwierzyć

Trudno na ten moment powiedzieć, czy w najbliższym czasie ten sposób nabywania nieruchomości się spopularyzuje. Jeśli tak, to w przyszłości opisywana transakcja może być przez długi czas wspominana jako przełomowa.

źródło: Newsweek, zdjęcie główne: Rodion Kutsaiev/Unsplash

Motyw