Ludzik w dolnym rogu ekranu

Mały ludzik w rogu ekranu – co to i jak go wyłączyć? Ułatwienia dostępu w Androidzie

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Artykuły

Czy w dolnym rogu Twojego urządzenia pojawia się mały ludzik? Na pewno zastanawiasz się, co to za tajemnicza postać, która pochłania drobną przestrzeń na ekranie. Otóż tak się składa, że całe zajście jest związane z ułatwieniem dostępu w Androidzie. Poszczególne aplikacje bardzo często potrzebują Twojej zgody po to, aby móc funkcjonować w środowisku Twojego urządzenia. Potrafi to być dostęp przykładowo do kontaktów, do mikrofonu, aparatu oraz wielu innych konkretnych opcji, jakie można znaleźć w smartfonie. Czasami potrzeba nawet nieco więcej i aplikacja wymaga ułatwień dostępu. W poszczególnych przypadkach takich jak launcher może pojawić się taka prośba, której następstwem będzie mały ludzik w rogu ekranu. 

Czy mały ludzik w dole ekranu to zagrożenie dla mojego urządzenia?  

Tarcza
Źródło: TheDigitalArtist from pixaby

Nie musisz się przejmować. Twój telefon nie jest atakowany przez hakerów z dalekich krajów. Nie masz również powodów do strachu, jeśli myślisz o małym ludziku u dołu ekranu, jako o wirusie atakującym Twoje urządzenie. Nic z tych rzeczy. Możesz spać spokojnie. Jednak faktycznie ikonka małego ludzika w rogu ekranu może być całkiem nieźle irytująca. Dlatego warto mieć na uwadze, że można taką opcję wyłączyć. Dzięki temu uwolnisz swój ekran od dziwnej ikonki, które będzie wzbudzała w Tobie negatywne odczucia. 

Zobacz także: Launchery polecane przez naszych czytelników. Zobacz, z czego korzystają fani Androida!

Bardzo popularna sytuacja w przypadku korzystania z launchera

Motyw
Źródło: geralt from pixaby

Mały ludzik w rogu ekranu jest stosunkowo częstym tematem różnych zapytań na forach internetowych. Jak często się okazuje, wszystko prowadzi do jednego i powtarzalnego punktu. Zazwyczaj w podobnej panice związanej z obecnością małego ludzika w rogu ekranu, jakichkolwiek informacji na ten temat szukają osoby, które korzystają z launchera. To aplikacje, które zmieniają wygląd i wizerunek Twojego systemu oraz menu. W ten sposób można przykładowo sprawdzić, czy podoba Ci się sposób poruszania po oprogramowaniu innego urządzenia. Aplikacje takie jak Nova Launcher oraz wiele innych będzie wymagać wielu pozwoleń na dostęp do poszczególnych opcji urządzania. Po udzieleniu zgody na sterowanie urządzeniem może pojawić się mały ludzik w rogu ekranu  –  w zależności od tego, od jakiego producenta posiadasz urządzenie. 

Pobierz Nova Launcher z Google Play! 

Jak włączyć lub wyłączyć dostęp do sterowania urządzeniem? 

Ustawienia
Źródło: pixelcreatures from pixaby

Można to zrobić w bardzo prosty sposób. W większości urządzeń logika poruszania wygląda podobnie. W pierwszej kolejności należy kierować się przede wszystkim do ustawień. Kiedy już tam się znajdziesz warto rozejrzeć się za sekcją typu “Dostępność”. Po kliknięciu powinieneś zobaczyć wszystkie usług, które mogą ingerować w kwestię sterowania urządzeniem. Mogą to być między innymi wszelkie launchery oraz usługi typu read aloud. Tutaj właśnie możesz decydować o tym, czy udzielasz takiego pozwolenia, czy jednak ograniczasz możliwości poszczególnych aplikacji. 

Zobacz także: Nova Launcher przybliży Cię do Androida 11 – przynajmniej w jednym aspekcie

Zobacz także: Xiaomi Mint Launcher zawitał do Sklepu Play – liczy się prostota

Czy mały ludzik w rogu ekranu może być dużym zagrożeniem dla Twojego urządzenia? Nie do końca. To po prostu informacja o tym, że aplikacja uzyskała pozwalanie na sterowanie telefonem. Jeśli nie chcesz, aby tak było, wówczas musisz jedynie pójść do ustawień i w zależności od modelu urządzenia to właśnie w tym miejscu można decydować o tym, które aplikacje mogą mieć dostęp do sterowania urządzeniem. Nie musisz się przejmować. To nie jest żaden wirus oraz atak hakerski na Twoje urządzenie. Może to być jedynie nieco irytujące, kiedy widzisz tę ikonkę przez cały czas w dole ekranu. Jednak spokojnie. Możesz się bardzo szybko tego pozbyć. Wystarczy jedynie podjąć kilka kroków w ustawieniach smartfona. Po kilku kliknięciach wszystko powinno być w porządku, a niechciany gość na w rogu ekranu, zniknie. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Tomasz_Mikolajczyk from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy